New York Belediye Başkanı, deprem yardımlarının toplandığı camide samimi mesajlar verdi

Cuma namazının ardından Brooklyn’deki Eyüp Sultan Diyanet Camii’nde Türkiye’deki depremzedeler için toplanan yardımları inceleyen Adams, Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ve camii derneği başkanı İbrahim Şen’den brifing aldı.

Cami önünde basın açıklaması yapan Adam, 6 kez ziyaret ettiği Türkiye’nin birçok ilini ziyaret ettiğini, Gaziantep’te Suriyeli mültecilere yapılan yardımları gördüğünü belirterek, “Siz hep oradaydınız, diğerlerine yardım ettiniz. Bugün sizin için burada olmak istedik. Sizinle dua ediyoruz.” Biz yanınızdayız.” dedi.

Türk-Amerikan camiasının “New York City için çok önemli olduğunu” ve Brooklyn’deki Türk toplumuyla uzun yıllara dayanan dostluğunun olduğunu ifade eden Başkan Adams, dünyanın dört bir yanından gelerek Türkiye’de arama kurtarma çalışmalarına katılan 100 bin ekip için de hep birlikte dua etti.

“Bu, 500 yılın en kötü depremlerinden biri.” Can kaybının katlanarak artmaya devam ettiğini belirten Eric Adams, caminin önündeki kalabalığa şunları söyledi: “Ve şu anda Türkiye’nin yaşadığı acıyı hepimiz hissediyoruz. Sizler benim arkadaşlarımsınız kardeşlerim. Birlikte namaz kıldık. arkamızda camii, zor günleri birlikte atlattık.Kalbimiz kırık ama kollarımız güçlü.” O çağırdı.

“FELAKETİN İLK ANINDAN BU YANA DESTEK MESAJLARI ALIYORUZ”

Başkonsolos Reyhan Özgür, Belediye Başkanı Eric Adams’a New York’ta depremzedeler için yapılan yardımlarla ilgili bilgi vererek, “Felaketin olduğu ilk andan itibaren destek mesajları aldık” dedi. Bu desteği her zaman gösteren New York City yetkililerine teşekkür etti.

Özgür dedi ki:

“Bugüne kadar başta Türk-Amerikan toplumu ve Amerikalı dostlarımız olmak üzere kargo uçaklarıyla 50 tonun üzerinde insani yardım malzemesini Türkiye’ye ulaştırdık. New Jersey’den de 200 tonun üzerinde insani yardım göndermeyi planlıyoruz. önümüzdeki hafta gemilerle limanlara. Konsey’e bir kez daha teşekkürler.”

Eyüp Sultan Camii Derneği Başkanı İbrahim Şen, “Kampanyayı başlattığımızda yardım alacağımızı biliyorduk ama ister inanın ister inanmayın, bu kadar çılgın bir yardım gelmesine şaşırdım.” dedi.

Öte yandan yardımların gelmeye devam ettiği camide cuma namazının ardından depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için dualar edildi.

Yoruma kapalı.