NATO’dan Ukrayna açıklaması: Önce egemen olması lazım

Stoltenberg, Romanya’nın başkenti Bükreş’te meydana getirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın bitiminde basın toplantısı düzenledi.

“Ukrayna, verilen muğlak sözler yerine NATO üyeliğini hak etmedi mi?” sorusunu yanıtlayan Stoltenberg, “Şu anda en acil vazife Ukrayna’nın egemen ve bağımsız bir ülke olarak devamını sağlamak. Bunun için askeri, ekonomik, mali ve insani desteği mümkün olduğunca fazla sağlıyoruz. Ukrayna egemen ve bağımsız bir ülke olarak devam edemezse doğal bu durumda üyelik meselesi masada olması imkansız.” diye konuştu.

Ukrayna’nın üyelik zamanlaması mevzusunda bir ön şart bulunduğunu dile getiren Stoltenberg, “O da Ukrayna’nın egemen bir devlet olarak devam edebilmesi. Ikimiz de bunu sağlamaya çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Stoltenberg, NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya ileri askeri malzemeler, cephane, yakıt ve gerekseme duyduğu şeyleri temin etmeye hazır olduklarını belirterek, şu anda en acil mevzunun bu bulunduğunu altını çizdi.

Stoltenberg, “Ek olarak hiçbir şey ile tam üyelik içinde oldukça büyük bir fark var. Ukrayna ile hem siyasal hem ergonomik ortaklığımızı geliştiriyoruz. Bu Ukrayna’nın kurumlarını güçlendirecek, Sovyet süreci ekipman standartlarından çağıl NATO standartları doktrinine geçişe yardım edecek. Bu hem Ukrayna hem bizim için iyi. Bu Ukrayna’yı üyeliğe daha da yaklaştıracak.” dedi.

– Terörle savaşım sürecek

Stoltenberg, iki günlük NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda ele alınan mevzular içinde terörle savaşım bulunduğunu da bildirdi.

Terörizmin NATO güvenliğine yönelik en ciddi asimetrik tehdit bulunduğunu vurgulayan Stoltenberg, “Bunu son olarak İstanbul’daki korkulu saldırıyla gördük. Bakanlar, bu tehditle savaşım için çabalarımızı sürdürmemiz gerektiğinde uzlaştı.” dedi.

BOSNA

Rusya’nın Bosna Hersek’te tesir alanı kurmasını engellemek için ne yapılması gerektiği sorusunu yanıtlayan Stoltenberg, bu ülkenin Balkanlar’ın istikrarı ve NATO için mühim bulunduğunu söylemiş oldu.

Stoltenberg, “Rusya’nın Bosna’da tesir kurma ve müdahale çabalarını engellemek için en mühim şeylerden biri seçimlerden sonrasında hükümetin kurulması ve kurumların güçlendirilmesi. NATO, kuvvetli müdafa ve güvenlik kurumları kurulmasına ve demokratik reformların uygulanmasına yardım ederek Bosna Hersek’e daha çok destek vermeye hazır.” diye konuştu.

ÇİN

NATO dışişleri bakanlarının, toplantının ikinci gününde Çin’in ortaya koyduğu sınamaları ele aldığını aktaran Stoltenberg, Çin’i düşman olarak görmediklerini, çıkarlar doğrultusunda Çin ile ilişkilerin süreceğini sadece uyanık olduklarını belirtti.

Stoltenberg, Çin’in iddialı askeri gelişimini, teknolojik ilerlemesini ve artan siber ve hibrit faaliyetlerini değerlendirdiklerini ifade ederek, Ukrayna’daki savaştan sonrasında otoriter rejimlere olan bağımlılığı düşürmelerinin öneminin ortaya çıktığını yineledi.

Stoltenberg, “Çin ile doğal ki ticareti devam ettirip ekonomik ilişkimizi sürdüreceğiz sadece bağımlılıklarımızın bilincinde olmalı, kırılganlığımızı azaltmalıyız.” dedi.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom