NATO’dan Türkiye’nin Finlandiya kararına ilişkin açıklama

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen üçlü toplantı öncesinde ortak basın açıklaması yaptı.

Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylama sürecini başlatma kararını memnuniyetle karşıladığını belirten Stoltenberg, “Umarım Parlamento, onay konusunda hızlı bir karar alır.” ifadesini kullandı.

“AVRUPA DAHA FAZLA DOĞACAK”

Geçen yılki zirvede Finlandiya ve İsveç’in birlikte NATO üyeliği için başvurduklarını ve tüm NATO müttefiklerinin bu iki ülkeyi ittifaka katılmaya davet ettiklerini hatırlatan Stoltenberg, “Finlandiya’nın onayını tamamlama yolunda kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşılıyoruz ve sıkı çalışmaya devam edeceğiz. tam üyelik en önemli öncelik olacaktır.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Avrupa’da daha az NATO olması amacıyla Ukrayna’yı işgal ettiğini kaydeden Stoltenberg, “Tam tersi oluyor. Avrupa’da daha çok NATO olacak. Hem Finlandiya hem de İsveç. tam üye olmak bunu kanıtlıyor.” değerlendirmesini yaptı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in davet edildiklerinde NATO ile ilişkilerinde “yeni bir statü” elde ettikleri için soru öncesine göre çok daha iyi bir konumda olduklarını söyledi.

Stoltenberg, her iki ülkenin de NATO’ya tam üye olmasını dört gözle beklediğini vurguladı.

“İSVEÇ’İ YAKIN ORTAĞIMIZ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Stoltenberg’e NATO üyelik sürecindeki desteğinden dolayı teşekkür ederek, “Çabalarımızı gerçekten takdir ettiğimizi düşünüyorum. Geçen hafta Ankara’yı ziyaret ettik ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başvurumuzun Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderileceğine dair sözünü duyduk. Onay için montaj.” ifadesini kullandı.

Haavisto, Türkiye’nin kararını memnuniyetle karşıladıklarını ve Macaristan parlamentosundan onay beklediklerini vurguladı.

Türkiye ve Macaristan’ın onayıyla sürecin hızlanacağını vurgulayan Haavisto, “İsveç’i en yakın ortağımız olarak görüyoruz. NATO üyeliği için birlikte başvurduk. Temmuz ayında Vilnius’ta yapılacak zirveye üye ülkeler olarak katılmayı umuyoruz.” dedi.

İsveç birliğe katılana kadar Finlandiya’nın NATO üyeliğini “tamamlanmış” olarak görmediğini belirten Haavisto, “Finliler güvenlik odaklı insanlar ve başvuru sürecinde güvenliğimizi sağlayan ülkelere çok minnettarız” dedi. .

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen de ülkesinin NATO üyeliğiyle ilgili olumlu gelişmeler olduğunu hatırlatarak, “Tabii ki İsveç’in de aynı anda üye olmasını ummuştuk ama bu şu anda mümkün değil. Birincisi daha iyi. neden İsveç en kısa sürede katılacak.” Üye olmak için çok çalışmalıyız.” değerlendirmesini yaptı.

Finlandiya’nın güçlü bir savunma altyapısına sahip olduğunu vurgulayan Kaikkonen, “Kuzey Avrupa’nın güvenliğine katkı sağlıyoruz. Bu bir ‘kazan-kazan’ durumu. NATO ve Finlandiya kazanıyor. Bu İsveç için de geçerli.” o ifadeleri kullandı

Yoruma kapalı.