NATO gizli askeri belgelerin sızdırılmasıyla ilgili inceleme başlattı

MBDA

Kaynak, Getty Images

43 dakika ilkin

Joe Tidy & Benedict Garman, BBC News

NATO, roket üreten bir firmanın gizli askeri bilgiler de içeren verilerinin bir hacker grubu tarafınca online ortamda satılmasıyla ilgili inceleme başlattı.

Hackerların ele geçirip sattığı veriler içinde Ukrayna cenginde kullanılan NATO silahlarının tasarımları da var.

Avrupa’nın önde gelen tabanca üreticilerinden önde gelen MBDA Roket Sistemleri’nin verilerini yakalayan ve kabahat işlediği anlatılan hackerlar, bu detayları online ortamda satılığa çıkardı. 

MBDA, verilerinin çalındığını doğruladı sadece gizli askeri belgelerin hiçbirinin kendilerine ilişik olmadığını duyurdu.

Fransa merkezli olan ve Avrupa genelinde etken olan şirket, gizliliği ihlâl edilmiş harici bir bellekten çalındığını; bilgilerin İtalya’da hacklenmesinden dolayı İtalya makamlarıyla beraber vakası soruşturduklarını deklare etti.

Soruşturmanın MBDA’nın tedarikçileri üstüne yoğunlaştığı anlaşılıyor.

Bir NATO sözcüsü de “MBDA’dan çalışılmış olduğu anlatılan verilerle ilgili iddiaları değerlendiriyoruz. Herhangi bir NATO ağının gizliliğinin ihlâl edildiğine dair bir emare yok.” dedi.

Rusça ve İngilizce yazışılan forumlarda hackerlar, 80 GB’lık bu veriyi 15 Bitcoin (Ortalama 18 bin pound) karşılığında satıyor. Şimdiye kadar bir alıcının çıktığını da forum üstünden duyurdular.

Çaldıkları verilerin satışı için hazırladıkları reklam metninde, verilerin “Kapalı askeri projelerde yer edinen şirketlerin çalışanlarıyla ilgili gizli bilgiler” ihtiva ettiği; firmalar arası çizim, tasarım, sunum, video ve fotoğraf materyalleri, sözleşme metinleri ve yazışmaların da yer almış olduğu iddia ediliyor.

Forum kullanıcılarına açık, BBC’nin de görmüş olduğu sadece bağımsız olarak doğrulayamadığı 50 MB’lık bölümde ABD Hava Kuvvetleri’nin 2020 sonunda Estonya ve Baltık vatanlarında uyguladığı “yazışma istihbaratı” misyonuyla ilgili bazı detaylar içeriyor.

MBDA Roket Sistemleri, Fransa, İtalya ve İngiltere’de roket sistemleri üstüne çalışan şirketlerin birleşmesiyle Aralık 2001’de kuruldu. 13 bin çalışanı olan şirket geçen yıl 3,5 milyar pound gelir elde ettiğini deklare etti. İngiltere Müdafa Bakanlığı, ABD ordusu ve NATO da firmanın müşterileri içinde.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom