NASA Mayıs ayında uyarmıştı: El Nino başladı…

Pasifik Okyanusu’nda El Nino hava olayı başladı. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nden (NOAA) yapılan basın açıklamasında, tüm gezegeni etkisi altına alan meteorolojik olayın önümüzdeki aylarda etkisini kademeli olarak artıracağı belirtiliyor. NOAA’dan iklim bilimci Michelle L’Heureux yaptığı açıklamada, El Nino’nun gücüne bağlı olarak dünyanın bazı bölgelerinde kuraklık riskinin artması ve şiddetli yağmur gibi çeşitli olumsuz etkilere neden olabileceğini ve rekor kırılabileceğini söyledi. gezegenimizdeki rekor sıcaklık.

NASA EL NINO’YU MAYIS’TA TESPİT ETTİ

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ise Mayıs ayında Michael Freilich Sentinel-6 uydusunun aldığı bilgilere göre Pasifik Okyanusu’nun ekvatoral kesiminde El Nino gelişimine dair işaretler olduğunu bildirdi. El Nino’nun Afrika, Avustralya ve Asya kıtasının bazı bölgelerinde kuraklığa neden olması, Hindistan’da muson yağmurlarını zayıflatması ve Amerika’nın güney ve orta kesimlerinde şiddetli yağışlara neden olması bekleniyor.

REKOR SICAKLIKLARA ULAŞABİLİR

İngiliz bilim insanları ise elde edilen bilgilere göre El Nino’nun şu anda güçlenmekte olduğunu ve en güçlü durumuna 2023’ün sonlarında ulaşacağının tahmin edildiğini söyleyerek, 2024’te küresel ölçekte yeni bir sıcaklık rekoru olasılığının yüksek olduğunu vurguladı. .
Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Hava Durumu Servisi, El Niño hava olayının, Pasifik’in ekvatora yakın orta ve doğu kısımlarında ortalama deniz yüzeyi sıcaklıklarının ortalamanın üzerinde olmasına neden olan ve ortalama olarak her 2-7 yılda bir meydana gelen bir iklim olayı olduğunu ve etkisinin iklim olgusu çok daha ileri gidebilir.

Yoruma kapalı.