MSB’den tahıl koridoru açıklaması! – Son Dakika Haberler

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), tahıl girişimi kapsamında Ukrayna limanlarından 24 milyon ton tahıl sevk edildiğini ve dünya genelinde insanlık üzerinde olumlu etkileri olan bu girişimin sürdürülmesinin ve müzakerelerin sürdürülmesinin önemli olduğunu bildirdi. ve koordinasyon devam etmektedir.

MSB’den yapılan açıklamada, Karadeniz Hububat Girişimi Belgesi’nin Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in katılımıyla imzalandığı hatırlatıldı.

24 milyon ton tahılın 13 Mart’ta Cenevre’de BM koordinasyonunda Ukrayna limanlarından ihtiyaç sahibi ülkelere güvenli bir şekilde sevk edildiğine yer verilen açıklamada; Birleşmiş Milletler, Rusya Federasyonu ve Ukrayna heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşmelerde, Rusya’nın anlaşmanın 60 gün uzatılmasına destek vereceği, anlaşmanın kolaylaştırılması konusunda yeterli ilerleme kaydedilmesi halinde Rusya’nın anlaşmanın devamına destek vereceği belirtildi. gıda ürünleri ve gübrelerin uluslararası pazarlara ihracatı.

Tarafların inisiyatifi genişletmek için yaptıklarının takdirle karşılandığının altı çizilerek, şunlar kaydedildi:

“Ancak koordinasyon içinde başarıyla yürütülen hububat girişiminin faaliyetlerinin devam etmesi ve anlaşmaya uygun olarak genişletilmesi için tarafların talepleri dikkate alınarak Sayın Bakanımız, muhatapları ve ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda yetkililer bir araya gelip koordine olmaya devam ediyor.” iyi niyet ve diyalog. Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar olduğu gibi bölgede barış ve insani yardımın sağlanması için üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.”

Yoruma kapalı.