#MeToo hareketinin beşinci yılı: Ne değişti?

Roma'daki Mahsa Amini protestolarından bir kadın

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

Bundan tam beş yıl ilkin ana sayfanızda #MeToo (#BenDe) etiketini gözden kaçırmanız neredeyse imkansızdı. Bir tweet, tüm dünyadan hanımefendilerin cinsel hücum ve rahatsız etme deneyimlerini paylaşmış olduğu bir konuşma akışına dönüştü.

Stathclyde Üniversitesi’nden feminist medya emek harcamaları öğretim üyesi ve toplumsal cinsiyet emek harcamaları direktörü Prof. Karen Boyle, “Me too, cinsel sertlik ve tacizle ilgili ilk etiket değildi, ilk ilgi gören etiket bile değildi. Me Too dünyanın pek oldukca yerinde ulusal ya da bölgesel çapta halihazırda genele yayılan emek harcamaları küresel olarak görünür kıldı” diyor.

Pek çoklarına bakılırsa bu hareket, tüm dünyada toplumlarda ve işyerlerinde hanımefendilere karşı tavırla ilgili geniş kapsamlı bir tartışmayı ateşledi. Hanımefendilere yaşadıkları cinsel rahatsız etme ve saldırılar hakkında daha açık konuşmaları için cesaret verdi.

Her şey naslolan başladı?

Me Too hareketi, 2006 senesinde aktivist Tarana Burke, hanımefendilere karşı sertlik ve rahatsız etme mevzusunda farkındalık yaratmak için bu kelimeleri kullanmasıyla başladı.

Bundan 11 yıl sonrasında 2017’de, Amerikalı oyuncu Alyssa Milano’nun attığı tweet ile yeni bir toplumsal platformda kendine yer buldu.

Oyuncu, bayanları yaşadıkları cinsel rahatsız etme ve saldırılar hakkında konuşmaya çağırmıştı. Ki bu kısa sürede küresel bir hesaplaşmanın tetikleyicisi oldu.

Milano, Hollywood’un en mühim isimlerinden Harvey Weinstein’ı cinsel hücum ve tacizle itham eden ilk kadınlardan biri.

Tweet’in atılmış olduğu ilk gün olan 15 Ekim’de, ”Me too” sözcükleri toplumsal medyada 200 binden fazla kez kullanıldı. Ertesi gün 500 binden fazla kez tweet’lendi.

#MeToo, 85’ten fazla ülkede değişik dillere çevirilerek Twitter’da gündem olan etiket haline geldi.

Hareket ABD’de başlamış olabilir sadece küresel bir tesir yarattı.

#MeToo’nun küresel tesiri

Uyinene Mrwetyana

Kaynak, Getty Images

Feminist kolektif Think Olga’nın kurucusu Juliana de Faria 2015’te #MeuPrimeiroAssedio ya da #MyFirstHarrassment (#İlkTacizim) etiketini ortaya attı.

Günler içinde Brezilya’daki hanımefendilerin cinsel rahatsız etme deneyimlerini paylaştıklarını binlerce tweet atıldı. Bu akım Latin ABD’da İspanyolca #MiPrimerAcoso etiketiyle yayıldı.

Geçtiğimiz yıllarda Çin, Hindistan, İngiltere şeklinde ülkelerde de toplumsal tartışmalar başlatacak şekilde tüm dünyada bunun pek oldukca örneği yaşandı.

Şu günlerde Hindistan’da cinsel tacizle itham edilen Bollywood yönetmeni Sajid Khan’ın, katılmış olduğu Bigg Boss programından çıkarılması için çığ şeklinde büyüyen bir kampanya var.

Khan, dört yıl ilkin sekiz iş arkadaşı ve bir gazeteci tarafınca cinsel istismarla itham edilmişti. Kendisi bu suçlamaları reddetti ve ona karşı hiçbir adli işlem başlatılmadı.

#MeToo Çin’de 2018 senesinde hız kazanmıştır, Xianzi takma adıyla tanınan Zhou Xiaoxuan cinsel rahatsız etme hikayelerini paylaşmaya başlamış olan birçok hanımdan biriydi.

Xianzi 3 bin kelimelik bir yazıyla, devlet televizyonu CCTV’den sunucu Zhu Jun’u, 2014 senesinde onunla röportaj yapmak için giyinme odasına girmiş olduğu sırada kendisine cinsel tacizde bulunmakla suçladı.

Davası üç senenin arkasından geçen yıl kafi kanıt bulunmadığı sebebi öne sürülerek düştü ve Ağustos ayındaki müracaatı da reddedildi.

Cenup Afrika’da 2019’da, 19 yaşındaki talebe Uyinene Mrwetyana’nın Cape Town postanesinde tecavüze uğrayıp öldürülmesinin arkasından #AmInext ve #MenAreTrash etiketleriyle hanıma karşı şiddetle savaşım için bir seferberlik başlatıldı.

Bu yitik ülkede büyük çapta sertlik karşıtı protestoların ateşleyicisi oldu.

Hanım cinayetlerinin dünya averajının beş katından fazla olduğu Güney Afrika’da hükümet, hanıma karşı sertliği ulusal bir kriz duyuru etti.

Mayıs ayında, eski bir modelin TikTok videosunda 16 yaşlarındayken tecavüze uğradığını iddia etmesinin arkasından Nepal’de de yüzlerce insan sokaklara dökülerek tecavüzün yasal tanımının ve yaptırımlarının genişletilmesi için çağrıda bulunmuş oldu.

Manken, bir güzellik yarışması yapımcısı tarafınca kendisine ilaç verildiğini, saldırı edildiğini ve arkasından şantaj yapıldığını söyledi. Sadece Nepal yasalarına bakılırsa tecavüzün bir yıl içinde bildirilmesi gerekiyor.

Cemiyet baskısının arkasından mevzuyla bağlantısı olan bir adam gözaltına alındı. Sadece yasalar tecavüzden işlem halletmeye izin vermiyordu ve bu kişinin suçu insan kaçakçılığı olarak kaydedildi.

Türkiye’de #SenDeAnlat tesiri

İstanbul sözleşmesi protesto kadın

Kaynak, Getty Images

#MeToo kampanyasının en yoğun döneminde Türkiye’de de oldukca sayıda şahıs toplumsal medya üstünden başından geçenleri söyledi.

Fakat ondan ilkin de ulusal çapta hanıma şiddetle savaşım davaları ve kampanyaları devam ediyordu.

2015’te 20 yaşındaki üniversite talebesi Özgecan Aslan’ın Tarsus’ta saldırı girişiminin arkasından vahşice öldürülmesi, Türkiye’de şiddetli bir tepkiyi bununla beraber getirmişti.

O dönemde aralarında Türkiye’nin en meşhur isimlerinin de olduğu oldukca sayıda hanım başlarından geçenleri #SenDeAnlat etiketiyle toplumsal medyada söyledi.

Yıllar içinde hanıma karşı şiddetle savaşım platformları arttı, savaşım güçlendi.

2020’de Muğla’da öldürülen üniversite talebesi Pınar Gültekin’in arkasından Türkiye’de hanım hareketi yeniden ateşlendi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında ise, İstanbul Sözleşmesi olarak malum ve 2012’de kabul edilen Hanımefendilere Yönelik Sertlik ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, Cumhurbaşkanlığı kararıyla feshedildi.

İran’da artan protestolar

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin gözaltındayken komaya girerek yaşamını kaybetmesinin arkasından protestolar hızla büyüdü.

Amini terbiye polisi tarafınca başörtüsünü “gerektiği şekilde” takmadığı için gözaltına alınmıştı.

Görgü tanıklarına bakılırsa komaya girmesinin sebebi polis aracında sertlik görmesiydi.

İran polisi tüm iddiaları reddetti. Onun aniden kalp problemi yaşadığını söylediler.

İranlı aktivistler İran’da şu an devam eden protestolarla Me Too hareketi içinde bir benzerlik kuruyor.

İranlı oyuncu ve aktivist Golshifteh Farahan, “Iyi mi #MahsaAmini hareketine sırtını dönerek #MeToo’yu destekleyerek hanımefendiler ve erkekler için eşitlik talep isteyebilirsin ki? Bunun dinle ya da ideolojiyle, çarşaf giyip giymemekle bir alakası yok” şeklinde tweet attı.

“Bu, hanımefendiler ve bedenleri için seçme özgürlüğüyle ilgili” diye ekledi.

Cemiyet değerlerini de sorgulattı

milano

Kaynak, Getty Images

Beş yılda bu hareket, cinsel rahatsız etme hakkında daha açık bir münakaşa ortamı yaratmakla beraber bölgesel etiketleri, protestoları ve örnek davaları tetiklemesi bakımından da başarı göstermiş görülüyor.

Prof. Boyle, #MeToo etiketinin cinsel rahatsız etme ve hücum mevzusunda kamuoyunda mühim bir tesiri bulunduğunu, binlerce insanoğlunun, bilhassa hanımefendilerin yaşadıkları, duydukları ve inandıkları hakkında açıkça konuşabilmelerini sağladığını söylüyor.

Ek olarak hanımefendilere yönelik tavırla ilgili küresel “hesaplaşmanın” yanı sıra, bazı temel toplumsal sorunları da ortaya çıkardığını ekliyor:

“Ne yazık ki, neredeyse en başından beri, hem insanlara hem de genel olarak konuşulanlara karşı bir tepki vardı. Her insanın söylediği duyulmadı ve her insana inanılmadı.”

Boyle, kamuya mal olmuş kişilere yönelik iddiaların kimi zaman tepkiyle karşılanmasının sebebinin, bunun rahatsız edici bir gerçeği ortaya çıkarması olduğuna inanıyor:

“Me Too, yalnızca kişilerin davranışlarına değil, bununla beraber belirli endüstrilerin ve bir tüm olarak toplumun değerlerine de ışık tuttu.”

Bir sonraki adım ne?

Nepal protesto

Kaynak, Getty Images

Prof. Boyle, Me Too’nun oldukca mühim bir mevzu hakkında hareket ve alan yarattığını sadece daha yapılacak oldukca şey bulunduğunu söylüyor:

“Dünyada cinsel rahatsız etme ve hücum olmadığında bileceğiz ki son noktaya geldik. Şu an bundan oldukca uzağız.

“MeToo’nun hakikaten dönüşüm sağlaması için işyerlerinde, okullarda, spor sahalarında, her yerde yapısal değişiklik gerekiyor.”

Yoruma kapalı.

seo paket casibom