'Metabolizmanızı hızlandırmanın püf noktalarına dikkat'

‘Metabolizmanızı hızlandırmanın püf noktalarına dikkat’ – Sıhhat Haberleri

'Metabolizmanızı hızlandırmanın püf noktalarına dikkat'

Organ Nakli Bölümünden Prof. Dr. Onur Yaprak, vücudun mühim yaşam mekanizmalarından kabul edilen metabolizma hakkında merak edilenler hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Yaprak, “Metabolizma, nefes alma, hücrelerin onarılması ve gıdaların sindirilmesi benzer biçimde sizi canlı tutmak ve organlarınızın düzgüsel şekilde çalışmasını sağlamak için vücudunuzun içinde devamlı olarak devam eden tüm kimyasal süreçleri tanımlar. Bu kimyasal işlemler enerji gerektirir. Vücudunuzun bu kimyasal işlemleri gerçekleştirmek için gerekseme duyduğu minimum enerji miktarına bazal metabolizma hızı (BMR) denir. BMR’niz, yaşınıza ve yaşam tarzınıza bağlı olarak vücudunuzun günlük enerji kullanımının yüzde 80’ini karşılayabilir” diye konuştu. “Yaş, cinsiyet ve genler etkin rol oynuyor” Vücut hacmi, yaş, cinsiyet ve genlerin tümünün metabolizma hızında rol oynadığına dikkat çeken Prof. Dr. Yaprak, şu şekilde devam etti: “Kas hücreleri, yağ hücrelerinden daha çok enerjiye gerekseme duyar, bundan dolayı daha çok kaslı insanoğlu daha süratli bir metabolizmaya haiz olma eğilimindedir. Yaşlandıkça, yağ alma ve kas yitirme eğilimindeyiz. Bu yaşlandıkça metabolizmanızın niçin yavaşlayabileceğini açıklar. Genel olarak erkekler, bayanlara bakılırsa daha çok kas kütlesine, daha ağır kemiklere ve daha azca vücut yağına haiz oldukları için daha süratli bir metabolizmaya haiz olma eğilimindedir.

Hemen hemen tam olarak anlaşılmamış olsa da metabolizmanız kısmen genleriniz tarafınca belirlenebilir. Genler, her ikisi de metabolizmanızı etkileyen kas boyutunda ve kas geliştirme yeteneğinizde kesinlikle rol oynar.”

“Şok rejimler kas kütlesini eritebilir”

Prof. Dr. Onur Yaprak, kilo vermek için savaşım eden insanların çoğu zaman yavaş bir metabolizmayı suçladıklarını belirterek, “Sadece bu iddiayı destekleyecek oldukça azca kanıt var. Araştırmalar aslına bakarsak şişman insanların zayıf insanlardan daha süratli metabolizmaya haiz bulunduğunu gösteriyor. Daha büyük bedenler, temel bedensel işlevleri yerine getirmek için daha çok enerji gerektirir. Araştırmalar, insanların düşündüklerinden daha çok yeme eğiliminde bulunduğunu gösteriyor. Bir günde tükettikleri her şeyi yazmaları istendiğinde, birçok insan gerçekte olduğundan oldukça daha azca yiyecek yediğini bildirme eğilimindedir. Bir çok vakit, kilo almanızın sebebi yavaş metabolizmanız değil, yaktığınızdan daha çok kalori yiyip içmenizdir. Şok rejimler ve öteki kalori kısıtlı rejimler metabolizmanızı yavaşlatabilir. Bazı rejimlerde vücudunuza enerji sağlamak için kasları parçalamak zorunda kalır. Kas kütleniz ne kadar düşükse metabolizmanız o denli yavaşlar. Daha azca kas ve daha yavaş bir metabolizma ile rejimden çıktıktan sonrasında vücut yağını geri almak oldukça daha kolay hale gelir” dedi.

“Kalori yakmaya karşı etkili 3 egzersiz”

Metabolizmayı hızlandırmanın yollarını Prof. Dr. Onur Yaprak, şu şekilde deklare etti: “Yeşil çay, mütevazı kahve, baharatlar ve enerji içecekleri benzer biçimde belirli yiyecek ve içeceklerin metabolizmanızı hızlandırabileceği iddia ediliyor. Bu iddiaların arkasındaki kanıtlar zayıf ya da etkili uzun vadeli çözümler değil. Metabolizmanızın hızı üstünde oldukça fazla kontrolünüz olmasa da, fizyolojik aktivite seviyenizle ne kadar kalori yakacağınızı denetim edebilirsiniz. Ne kadar etken olursanız, o denli oldukça kalori yakarsınız. Süratli bir metabolizmaya haiz olduğu söylenen bazı insanoğlu muhtemelen öbürlerinden daha aktiftirler. Aerobik egzersiz kalori yakmanın en etkili yoludur. Haftada minimum 150 dakika yürüyüş, bisiklete binme ve yüzme benzer biçimde aerobik aktivite yapmayı hedeflemelisiniz. Haftada 5 gün 30 dakika yaparak ve aktivite seanslarınızı 10 dakikalık bölümlere ayırarak bu hedefe ulaşabilirsiniz. Kilo vermek için haftada 150 dakikadan fazla vakit harcamanız ve diyetinizde değişim yapmanız gerekir. Kuvvet antrenmanlarında ise kas, yağdan daha çok kalori yakar. Bundan dolayı kas kütlenizi çoğaltmak zayıflamanıza destek verir.

Haftada 2 yada daha çok gün tüm büyük kas gruplarını çalıştıran kas güçlendirici aktiviteler yapmayı hedefleyin. Kas güçlendirici aktivitelere örnek olarak ağırlık kaldırma ve yüksek yoğunluklu egzersizler verilebilir. Ağır bahçe işleri de bu mevzuda yarar sağlar. Son olarak aktiviteyi günlük rutininizin bir parçası haline getirmeye çalışın. Mesela işe giderken yolculuğunuzun tamamını yada bir kısmını yürümeyi yada bisiklete binmeyi deneyebilir, asansör yerine merdivenleri de kullanabilirsiniz.”

Yoruma kapalı.

seo paket casibom