Mandela’nın torunu deprem bölgesindeki vatandaşlara destek

Güney Afrika’da apartheid rejimine karşı mücadelenin lideri Nelson Mandela’nın yeğeni Mandela, 6 Şubat’ta meydana gelen ve “dünyanın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depremlerinde Güney Afrika Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki dayanışma ve ilişkilerden bahsetti. yüzyıl”, AA muhabirine.

Türkiye ve Suriye’yi vuran depremlerden duyduğu üzüntüyü dile getiren Mandela, tüm Türk halkına taziyelerini iletti ve depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına şifalar diledi. hasta ve yakınlarını kaybedenlere başsağlığı.

Güney Afrika’nın depremlerden hemen sonra müdahale ettiğini belirten Mandela, “Hem hükümet hem de sivil toplum kuruluşu (STK) düzeyinde hemen kendilerini örgütleyip çalışmaya başladılar. Özellikle battaniye, portatif gibi insani yardım malzemelerine ağırlık verilerek toplanan acil durum malzemeleri. tuvaletler ve hijyen kitleri yoldaydı.” dedi.

Mandela, deprem sırasında sadece Güney Afrika’da değil kıta genelinde dayanışma olduğunu vurgulayarak, “Bence bu çok ilham verici. Kıtada toplu eylem bilincinin gelişmesine katkı sağladığını düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Bir milletvekili ve aktivist olarak en başından beri sürece dahil olduğunu ve STK’lardan yardım istediğini kaydeden Mandela, küresel toplumun bu felaket karşısında büyük başarılar elde ettiğini kaydetti.

“BU DEPREM GERÇEKTEN YÜZYILIN FELAKETİ OLDU”

Mandela, Kahramanmaraş’taki depremlerin modern tarihin en büyük felaketi olduğunu ve “yüzyılın felaketi” olarak kayıtlara geçtiğini söyledi. “Yaralılar var. Altyapı ciddi şekilde hasar gördü. Binlerce insan evsiz kaldı. Sadece Güney Afrika değil, tüm kıta bu büyük felaketten çok zarar gördü. Bölge halkı için çokça dua edelim” . dedi.

Dua etmenin yeterli olmadığını dile getiren Mandela, “Kış mevsimi devam ediyor. İhtiyaçlar devam ediyor. Uluslararası yardımlar hız kesmeden devam etmeli.” dedi.

Güney Afrika’nın bölgede evsiz kalan depremzedeler için uluslararası toplumla birlikte çalışmaya devam edeceğini kaydeden Mandela, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Uluslararası toplumla birlikte deprem bölgesindeki insanlara ortak yardımlarımızı yapmaya devam edeceğiz. Uluslararası toplumun bu felaket karşısında Türkiye’ye verdiği destek beni bir nebze olsun rahatlatıyor. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki; Güney Afrikalı STK’ların organizasyonundan ve diğer kurumlarla hızlı eylemden gurur duyuyorum”.

“ERDOĞAN BU EVLERİ BİR YILDA TAMAMLAYACAK”

Mandela, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesindeki evleri 1 yılda yapacağını söylediğini hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan o evleri 1 yılda tamamlayıp depremzedelere teslim edecek. Ben buna kesinlikle inanıyorum. sözünü yerine getirdiğine dair defalarca ifade verdi. Sözünün eridir. Bunu bütün dünya biliyor. Dünyanın her yerindeki yoksullar ve özellikle Afrika’daki yoksullar için neler yaptığını biliyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilk kez 2018 yılında Güney Afrika’da düzenlenen BRICS zirvesinde tanıştığını söyleyen Mandela, şöyle devam etti:

“Görüşmemizde ‘Afrika’da İslam’ı yayma konusunda size büyük sorumluluk düşüyor’ dedi. ‘Bizim imkanımız yok. Cami bile açamadık’ dedim. “Cumhurbaşkanına yaklaştı ve Güney Afrika’da bir caminin inşa edilmesini emretti. Caminin ilk etabını çoktan bitirdiler. Cami şu anda ikinci etapta. Bu yüzden bir söz verdiğinde, sözünü tutacağına inanıyorum çünkü o sözünün eridir.”

“TÜRKİYE İNANILMAZ HIZLA BÜYÜYOR VE GELİŞİYOR”

Mandela, Türkiye’de birçok yeri ziyaret ettiğini ve ilk ziyaretinden bu yana büyük değişiklikler gördüğünü söyledi.

Türkiye’nin sanayi ve teknoloji alanında her geçen gün ilerlediğini, kendini modernleştirdiğini ve dünya sahnesinde güçlü bir oyuncu olarak yerini aldığını belirten Mandela, “4 yıl önce Türkiye’ye geldim, 3 yıl sonra geri döndüm. İstanbul havalimanına indim zannedersem dünyanın en iyi ve en büyük havalimanlarından biri.Cumhurbaşkanı bu havalimanını yapmaya karar verdiğinde birçok kişi itiraz etti, yerini beğenmedi hatta israf diye eleştirdi. Ama o yaptı ve çok başarılı oldu.” dedi.

Türk Hava Yolları’nın (THY) bu İstanbul havalimanı ile filosunu daha da büyüttüğünü ifade eden Mandela, “THY gerçekten Türk bayrağını göklerde dalgalandırıyor.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu ve depremin yarattığı felaketi en kısa sürede atlatacağını söyleyen Mandela, “Türkiye’nin bu krizin üstesinden geleceğine olan inancım tamdır. Türk halkının dayanışma ruhu muhteşem. Türkiye’ye liderlik ettim. iki saattir yoldaydım. Hayatımda hiç bu kadar çok vinç görmemiştim. Bunca deprem.” “İnanılmaz bir şeydi. Türk insanının bu dayanışması bana büyük umut verdi. Bu ülke gerçekten çok büyük, çok güçlü. Çok hızlı büyüyor, gelişiyor.” dedi.

“TÜRKİYE İLE GÜNEY AFRİKA İLİŞKİLERİ SÜREKLİ GELİŞMEKTEDİR”

Türkiye ile Güney Afrika arasındaki ilişkilerin uzun yıllara dayandığını vurgulayan Mandela, iki ülke arasındaki bağın sadece ekonomik bir işbirliği değil, sağlam tarihi, dini ve kültürel temellere dayandığını söyledi.

Güney Afrika’nın depremin hemen akabinde yansımasının iki ülke arasındaki ilişkilerin boyutlarını çok iyi açıkladığını ifade eden Mandela, “İki ülke arasındaki ilişkilerin en üst seviyelere ulaşmasından dolayı şahsım adına büyük memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. felaket, ilişkimizin ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu gösteriyor.” dedi.

Türk firmalarının Güney Afrika’da büyük işler başardığına dikkati çeken Mandela, “Türkiye’nin gelişmiş bir ülke olarak bu uzmanlık ve tecrübesini Güney Afrika’ya ve hatta kıtadaki tüm ülkelere aktarmasının son derece değerli olduğunu düşünüyorum. Ziyaret ettiğimde TİKA ofisleri, kıtada hayata geçirdikleri birçok projeyi görme fırsatım oldu.” dedi.

İki ülkenin faydalanabileceği pek çok ortak alan olduğunu vurgulayan Mandela, Türkiye’nin kıtadaki imalat ve madencilik gibi alanlardaki tecrübesini kullanması gerektiğini vurguladı.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom