Madagaskar’da cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk sonuçlar açıklandı

13 ADAYDAN 10’U BOYKOTA KARAR VERMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi Rajoelina’nın da aralarında bulunduğu 13 ismin adaylığını onaylasa da 10 aday, Rajoelina’nın adaylığının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle seçimleri boykot etme kararı aldı.

Cumhurbaşkanlığına aday olmak için görevinden istifa eden Andry Rajoelina’nın adaylığı ülkede tartışma konusu haline geldi.

Aralarında eski başkanlar Marc Ravalomanana ve Hery Rajaonarimampianina’nın da bulunduğu 11 aday, Fransız vatandaşı olarak “kurumsal darbe” yapmakla suçlanan Rajoelina’nın adaylığının iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Rajoelina, adaylığının geçerli olabilmesi için 10 Eylül’de başkanlıktan istifa ederek, Başbakan Christian Ntsay liderliğindeki hükümetin bu görevi üstleneceğini duyurdu.

Madagaskar Anayasasına göre bir cumhurbaşkanının çeşitli nedenlerle görevden ayrılması durumunda Senato başkanının görevini yerine getirmesi gerekiyor.

Hükümetin başkanlık görevine anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkan 10 aday, Ekim ayı başında Rajoelina’nın adaylığına karşı sokak gösterileri düzenlemeye başladı.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom