Macron’un kriz itirafı gündeme oturdu! Canlı yayında ülkeyi uyardı

TARTIŞILAN REFORM

Macron, 2023 yazından itibaren her yıl emekliliğe ayrılma yaşlarının 4 ay ertelenmesi, 2031 senesinde ise emeklilik yaşlarının 65 olması gerektiği değerlendirmesinde bulunmuş oldu. Emmanuel Macron, emeklilik reformunun gerekliliğini savunarak, hükümetin bu reforma ilişkin yasa tasarısını 2023 yılının başlangıcında tanıtacağına işaret etti.

Gazetecinin Macron’a, hafta başlangıcında Fransa’da sol ve çevreci partilerden oluşan Toplumsal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği’nin (Nupes) bütçe yasasına ilişkin hükümete karşı verdiği gensoru önergesinin kabul edilmesi için bir tek 50 oy tamamlanmamış bulunduğunu anımsatması üstüne, Macron, “Nupes’in aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) ile el ele olmaya hazır bulunduğunu kanıtladığı” yorumunu yapmış oldu.

FRANSIZLARA “SAKİNLEŞİN” UYARISI

Macron, gensoru önergesine oy vermeyen Cumhuriyetçiler (LR) partisi milletvekilleriyle değişik reformlar için ittifak yapılmasını istedi. Elektrikli otomobil üretiminde Çin’in Avrupa’dan daha süratli bulunduğunu kaydeden Macron, Avrupa’da yeterince elektrikli vasıta üretmediklerine değindi.

Hastanelerde ve şehirlerde yeterince hekim olmadığını ifade eden Macron, konuşmasında hastanelerdeki pediatri servisinde yaşanmış olan krizi ele aldı.

Macron, göçle ilgili parlamentoda görüşme olmasını istediğini belirterek, buna ilişkin yasalarda derin bir reformun gerekliliğinden bahsetti ve son iki yılda kamu düzenini bozan 3 bin düzensiz göçmeni kendi ülkelerini gönderdiklerini kaydetti. Emmanuel Macron, “Göçmenlik ve güvensizlik içinde asla varoluşsal bir bağlantı kurmam” diyerek, yasa dışı göçle savaşım etmek istediğini belirtti.

Toplumsal medyada, sokaklarda, protestolarda, günlük hayatta, sert tepki veren bir cemiyet yapısına haiz olunduğundan bahseden Macron, toplumu sakinleştirmeleri gerektiğine değindi.


Yoruma kapalı.