Macron Fransa’nın yeni Afrika stratejisini açıkladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 1-5 Mart tarihlerinde 4 Afrika ülkesine yapacağı resmi ziyaret öncesinde Elysée’de düzenlediği basın toplantısında ülkesinin yeni Afrika stratejisini açıkladı.

“Fransa’nın Afrika’daki askeri üstlerinin dönüşüme uğrayacağını ve özellikle kıtadaki işgücünü azaltacağını” kaydeden Macron, bu dönüşümün ülkesinin Afrika’daki çehresini değiştirmesini ve “Fransa’nın mirasından uzaklaşmasını” istediğini söyledi. Fransa’nın muhaliflerinin bahane olarak kullandığı geçmiş”.

Emmanuel Macron ayrıca, Afrika kültür varlıklarının kıtaya iadesine ilişkin bir çerçeve yasanın kültür bakanı tarafından önümüzdeki haftalarda parlamentoya sunulacağını söyleyerek, bunun Avrupa tarafından daha geniş bir çevre tarafından benimsenen bir yaklaşım olmasını umduğunu da sözlerine ekledi.

Fransa, Bamako yönetiminin Paris ile ilişkilerinin gerginleşmesi ve tüm askerlerini bu ülkeden çekmesi üzerine Ağustos 2014’ten bu yana Mali’de konuşlu olan Fransız Barkhane operasyonuna Haziran 2022’de son vermek zorunda kaldı.

Paris, Burkina Faso askeri hükümetinin 23 Ocak’ta Fransa ile askeri işbirliğini sona erdirdiğini açıklamasının ardından, 19 Şubat’ta Sabre Operasyonu kapsamında 2009’dan beri Burkina Faso’da konuşlanmış tüm askerlerini geri çekmek zorunda kaldı.

Yoruma kapalı.