Lübnan Meclisi cumhurbaşkanı seçimi için 5 ay aradan sonra yeniden toplanacak

Meclis Başkanı Nebih Berri’nin cumhurbaşkanı seçimi için yapılacak oturuma ilişkin açıklaması Lübnan’ın resmi ajansı NNA tarafından paylaşıldı.

Basın açıklamasına göre Berri, Parlamento’nun ülkenin 14. cumhurbaşkanının seçimi için 14 Haziran’da toplanmasına karar verdi.


TBMM son toplantısını 19 Ocak’ta yaptı

Lübnan Meclisi’nin on birinci oturumu, cumhurbaşkanlığı seçimleri için son kez 19 Ocak’ta yapıldı ancak Hristiyan olduğu varsayılan adayların hiçbiri yeterli oyu alamadı.

Görev süresi 31 Ekim 2022’de sona eren Cumhurbaşkanı Mişel Aoun’un yerine geçecek ismi belirlemek için mecliste düzenlenen toplantıya 128 milletvekilinden 111’i katıldı.

Michel Muavvad 34, İsam Khalifa 7, Ziyad Barud 2, Salah Hanin 1 oy alırken, 67 oy da geçersiz sayıldı. Sonuç olarak hiçbir aday cumhurbaşkanı seçilmek için gerekli olan 2/3 çoğunluğu sağlayamadı.


Franciyye ve Azur yarışacak

Hizbullah ve Lübnan’daki Emel hareketi, Marada Hristiyan hareketinin lideri Süleyman Franciyye’yi destekliyor.

Bağımsız muhalefet milletvekilleri ve Hür Vatansever Hareket Hristiyan Partisi, bir dönem ülkenin maliye bakanı olan Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Orta Doğu ve Orta Asya direktörü Cihad Azuri’ye destek vereceklerini açıkladı.

Meclisin 12’nci oturumunda isimleri ilk kez oylamaya sunulacak olan Franciyye ile eski maliye bakanı Cihad Azuri arasında çekişme bekleniyor.

Yoruma kapalı.