Londra’da çocuk felci virüsü: Bir milyona yakın çocuğa aşı yapılacak

Çocuk felci aşısı

Kaynak, Getty Images

42 dakika ilkin

Londra’da Şubat ayından bu yana kanalizasyon şebekesinden alınan örneklerde 116 kere çocuk felci (polio) virüsü tespit edildikten sonrasında başkentte 1-9 yaşları arasındaki tüm ufaklıklara aşı yapılacağı açıklandı.

İnsanlarda felce neden olabilen virüsün yayılmasını engellemek için neredeyse bir milyon çocuğa aşı yapılacağı söylendi.

Çocuk felci virüsü örnekleri Londra’nın atık sularında ilk Haziran ayında tespit edilmişti.

Bunun peşinden hükümetin aşılama ve bağışıklık uzmanları, hızlıca bir aşılama kampanyası yapılmasını önerdi.

Bu kapsamda kampanyanın hedefi ilk etapta virüsün ufaklıklara geçmesini engellemek, ondan sonra da çocuklarda virüse karşı bağışıklığı güçlendirmek.

Daha ilkin aşı olan evlatların da tekrardan aşı olması tavsiye ediliyor.

Çocuk felciyle nasıl mücadele edildi?

Zayıflatılmış etken virüs zararı olan hale gelebiliyor

Çocuk felci, virüsü taşıyan bir kişinin dışkısına temas yöntemiyle ya da öksürük ve hapşırma esnasında dökülen parçacıklarla bulaşan ciddi bir enfeksiyon.

Virüs çoğunlukla beş yaşın altındaki evlatları etkiliyor.

2003 senesinde çocuk felcinin Avrupa’dan tamamen silmiş olduğu açıklanmıştı.

O dönemden beri virüs, İngiltere’de geçmiş zamanların bir hastalığı olarak anıldı.

İngiltere’de çocuk felci vakası son olarak 1984 senesinde görüldü.

İngiltere’de tespit edilen virüs örneklerinin başka ülkelerde kullanılan çocuk felci aşılarıyla bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Dünyada hala hastalıkla savaşım edilen bazı ülkelerde çocuk felci aşıları ufaklıklara ağızdan hala etken fakat zayıflatılmış virüs içeren damlalar şeklinde yapılıyor.

Bu zayıflatılmış virüs, ender görülen bazı durumlarda mutasyon geçirip salgına yol açabiliyor. Bilhassa aşılama oranı azca olan ülkelerde bu durumla karşılaşılabiliyor.

Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA), son haftalarda tespit edilen virüs örneklerinin büyük bir kısmının güvenli türden bulunduğunu sadece “birkaç tanesinin” mutasyon geçirip zararı olan hale geldiğini söylemiş oldu.

Çocuk felciyle mücadelede kat edilen yol

Çocuk felcinin semptomları nedir?

Enfeksiyonun bulaştığı insanların çoğunluğu herhangi bir semptom göstermiyor sadece bazılarında şu şikayetler görülebiliyor:

  • Yüksek ateş
  • Boğaz ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Karın ağrısı
  • Eklem ve kas ağrısı
  • Mide bulantısı

Enfeksiyonun görüldüğü kişilerin yüzde biri ile binde biri içinde değişen oranlarda, çocuk felci virüsünün sinir sistemine saldırması sonucunda bacaklara nüzul inmesi benzer biçimde ciddi rahatsızlıklar söz mevzusu olabiliyor.

Bu tip nüzul çoğunlukla geçici oluyor ve zaman içinde hareket etme yetisi geri kazanılabiliyor.

Sadece çocuk felci virüsünün nefes almak için kullanılan kasları etkilemesi durumunda yaşamsal risk taşıyan rahatsızlıklar da görülebiliyor.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom