Kuzey Kore’den tehlikeli hamle: Japonya yeni bir detaya dikkat çekti…

Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin bu ay ilk kez balistik füze denediğini duyurdu.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi füzeyi uzun menzilli bir füze olarak tanımlarken, Japonya savunma bakanlığı bunun bir ICBM olduğunu söyledi.

Güney Kore ordusu ise Kuzey Kore’nin denemesinin ardından füzenin “tespitinin zor” ve “daha hareketli bir füze” olduğunu vurguladı.

Askeri yetkililer, başkent Pyongyang’dan fırlatılan füzenin “katı yakıt, belki de yeni bir ICBM türü” olma olasılığını değerlendiriyor.

Kuzey Kore’nin ICBM’lerinin sıvı yakıt kullandığına dikkat çeken yetkililer, “katı yakıtlı silah sisteminin yeni bir füze türü olabileceğine” inanıyor.

Katı yakıtlı ICBM’nin, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un orduya getirmek istediği stratejik bir füze sistemi olduğu biliniyor.

Japonya Savunma Bakanı Yasukazu Hamada basına yaptığı açıklamada, füzenin Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesine ulaşmadığını vurgulayarak, ülkenin kuzeyindeki adalarda yaşayanları dikkatli olmaya ve mümkünse evlerini boşaltmaya çağırdı.

Telefonla görüşen ABD, Japonya ve Güney Kore Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de Kuzey Kore’nin tam nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik üçlü bölgesel iş birliğini güçlendireceklerini açıkladı.

Kuzey Kore, en son sıvı yakıtlı ICBM’sini 16 Mart’ta başlattı.

Pyongyang, 2022’nin başından bu yana yaklaşık 100 füze testi gerçekleştirdi.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom