Kuzey Kore’den tehdit: Bedelini ödersiniz…

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı olan Kore Merkezi Haber Ajansı’na (KCNA) dayandırılan CNN haberine göre Kim Yo-jong, “Atış poligonu olarak Pasifik Okyanusu’nu kullanma sıklığı, Kuzey Kore tarafından belirlenecek. Birleşik Devletler Ordusunun faaliyetleri.” ifadesini kullandı.

Kuzey Kore’nin daha fazla balistik füze fırlatmaya hazır olduğunu söyleyen Kim, ABD ordusunun Kore yarımadasındaki tatbikatlarını tehdit olarak algılaması halinde ülkesinin de eşdeğer tedbirler alacağını söyledi.

Kim, “Bölgede gerilimi tırmandıran aşırılık yanlıları bedelini ödeyecek” dedi. dedi.

Kuzey Kore’nin karşılık vermek için yeterli teknoloji ve yeteneğe sahip olduğunu vurgulayan Kim, geriye kalan tek şeyin askeri gücü artırmaya odaklanmak olduğunu söyledi.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ VE GÜNEY KORE BİRLEŞİMİNDE KUZEY KORE FÜZE TESTLERİ

Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin 18 Şubat’ta Japonya Denizi üzerinde balistik füze denemesi yaptığını açıklamıştı.

66 dakika havada kalan balistik füzenin 900 kilometre yol kat ettiği ve 5 bin 700 kilometre irtifaya çıkabileceği kaydedildi.

ABD, Kuzey Kore’nin ICBM denemesini “şiddetle” kınadığını söyledi.

Güney Kore dün, Kuzey Kore’nin uzun menzilli balistik füze denemesine karşılık olarak ABD ile hava tatbikatı düzenlediğini duyurmuştu.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, tatbikata “B-1B” bombardıman uçakları ile F-16, F-35A ve F-15K savaş uçaklarının katıldığını duyurdu.

Japonya Savunma Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin yerel saatle 06:59 ve 07:10’da Japonya Denizi yönüne iki balistik füze fırlattığı söylendi.

Yoruma kapalı.