Kuzey Kore medyası: Putin’den ‘daha güçlü ikili ilişkiler’ çağrısı

kim jong-un ve putin

Kaynak, Getty Images

26 dakika ilkin

Kuzey Kore devlet medyası KCNA, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Moskova ile Pyongyang içinde daha güçlü ilişki kurulması çağrısında bulunduğunu duyurdu.

Putin’in Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a gönderilmiş olduğu mektupta Rusya ve Kuzey Kore’nin “ikili yapıcı ilişkileri geliştirmesi icap ettiğini” yazdığı aktarıldı.

Rusya lideri mektubunda, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin Kore ve Kuzeydoğu Asya’da güvenlik ve istikrarı artırmaya destek olacağını açıkladı.

Kuzey Kore medyası, Kim Jong-un’un da Rusya ve Kuzey Kore arasındaki iş birliğinin büyümeye devam edeceği yanıtını verdiğini belirtti.

Uzmanlar iki ülkenin, Rusya’nın Ukrayna işgalinin başladığı Şubat ayından bu yana giderek yakınlaştığına dikkat çekiyor.

Reuters, mektubun 15 Ağustos’ta kutlanan “Kore Kurtuluş Günü” için gönderildiğini aktardı.

Kore’nin, 2. Dünya Savaşı’nda yenilen Japonya’dan bağımsızlığını  kazanılmış olduğu gün “Kurtuluş Günü” olarak kutlanıyor.

“2. Dünya Savaşı’nda kurulan dostluk artarak sürüyor”

Reuters, Kim’in Putin’e cevap olarak gönderilmiş olduğu mektupta, Rusya-Kuzey Kore ilişkilerinin 2. Dünya Savaşı sonunda Japonya’nın yenilgiye uğratılmasıyla kurulduğunu belirttiğini ve “Bu stratejik ve taktiksel iş birliği, iki ülke arasındaki destek ve dayanışma o günden bu yana, düşman askeri kuvvetlerin tehdit ve tahriklerini engelleyecek yeni bir seviyeye çıktı” yazdığını aktardı.

Mektupta “düşman kuvvetler” için ülke adı verilmemiş olsa da Kuzey Kore’de bu terim çoğu zaman ABD ve müttefiklerini göstermek için kullanılıyor.

İki ülke liderleri, Kim’in 2019’daki Rusya ziyaretinde iş birliği anlaşması imzalamıştı.

Ek olarak Kuzey Kore Temmuz ayında, Ukrayna’daki iki Rusya yanlısı ayrılıkçı bölgede tek taraflı olarak duyuru edilen “halk cumhuriyetlerini” de tanıdığını duyuru etmişti. Reuters’ın aktardığına gore Kuzey Koreli yetkililer, Donetsk ve Luhansk’a, tekrardan inşa ve öteki alanlarda destek olmak suretiyle insan gücü gönderebileceklerinin de işaretini vermişti.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom