Küresel piyasalarda gözler veri gündeminde

ABD ekonomisindeki gelişmeler varlık fiyatlarını etkilemeye devam ediyor.

Cuma günü açıklanan verilere göre, ABD’de tarım dışı istihdam Nisan’da beklentileri aşarak 253 bin kişi artarken, işsizlik oranı %3,5’ten %3,4’e geriledi. Veriler ülkedeki resesyon endişelerini giderirken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini bir süre daha bu seviyede tutacağına dair beklentiler güçlü seyrini sürdürdü.

ABD’de bu hafta açıklanacak enflasyon verileri yatırımcıların dikkatini çekerken, bankacılık sektörüne ilişkin endişelerin gevşemesiyle New York borsasında Cuma günü Apple hisseleri öncülüğünde yoğun bir alım eğilimi izlendi.

Analistler, Fed’in enflasyonla mücadele kapsamında aldığı “şahin” önlemlerinin Haziran ayından itibaren fiyatlandığını, ancak Çarşamba günkü verilerin bu beklentileri etkilemesinin beklendiğini kaydetti.

Ülkede enflasyonun halen Fed’in belirlediği seviyelerin oldukça üzerinde olduğuna dikkat çeken analistler, enflasyon verileriyle piyasalardaki oynaklığı artırmanın mümkün olduğunu söylediler.

Öte yandan ABD’nin borç limiti çıkmazına ilişkin tartışmalar sürerken, Beyaz Saray’ın kısa vadeli borç limiti artışlarını değerlendirdiği bildirildi.

Ülkede bilanço takviminin devam ettiğini hatırlatan analistler, Merck, Toyota ve Airbnb gibi şirketlerin bilançolarının bu hafta piyasayı etkilemesinin beklendiğini kaydetti.

Emtia fiyatları haftaya yükselişle başlarken, geçen hafta yüzde 6,2 gerileyen Brent petrolün varil fiyatı yeni haftaya yüzde 0,5 artışla 75,6 dolardan başlarken, altının onsu yüzde 2,022 dolardan işlem gördü. %0.3 kazanç.

Bu gelişmelerle birlikte New York borsasında S&P 500 endeksi %1,85, Dow Jones endeksi %1,65 ve Nasdaq endeksi %2,25 yükseldi. ABD’de endeks vadeli kontratları yeni haftaya düşüşle başladı.


Avrupa

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararı ve yoğun veri programının hafta boyunca piyasaların yönünü etkilemesinin beklenmesiyle Avrupa’da hisse senedi piyasaları Cuma günü yoğun alımlar izledi.

Para piyasası fiyatlarında BoE’nin faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı kesinleşirken, politika metni ve BoE Başkanı Andrew Bailey’nin verdiği sinyallerin varlık fiyatlarına etki etmesi bekleniyor.

Analistler, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) geçtiğimiz hafta 3 temel politika faizini 25 baz puan artırdığını söylerken, bankanın kararlarını faiz oranlarına göre almaya devam edeceğini açıklamasının ardından açıklanacak makroekonomik verilerin öneminin daha da arttığına vurgu yaptı. veri.

Cuma günü Almanya’da DAX 40 endeksi %1,44, İngiltere’de FTSE 100 endeksi %0,98, Fransa’da CAC 40 endeksi %1,26 ve İtalya’da MIB 30 endeksi %2,54 yükseldi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni haftaya yükselişle başladı. İngiltere’de piyasalar bugün tatil nedeniyle kapalı olacak.


Asya

Asya’da Japonya hariç yoğun bir alım seyri göze çarparken, ABD’deki resesyon korkuları Asya hisse senedi piyasalarını destekliyor.

Japonya’da düşüşe bankalar öncülük ederken, ülkede bugün açıklanan verilere göre hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 55,4’e, bileşik PMI ise 52,9’a yükseldi.

Kapanışa doğru Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %0,6 değer kaybederken, Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %1,7, Hong Kong’da Hang Seng Endeksi %0,7 ve Güney Kore’de Kospi endeksi %0,6 arttı.


İç pazarlar

Cuma günü satış ağırlıklı seyreden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası BIST 100 endeksi, günü bir önceki kapanışa göre %1,86 düşüşle 4.400,76 puandan tamamladı.

Cuma gününü 19.5033’te yatay kapatan bankalararası piyasa açılışında dolar/TL bugün 19.5010’dan işlem görüyor.

Analistler bugün yurt içinde Hazine nakit dengesinin, yurt dışında ise ABD toptan menkul kıymetlerinin izleneceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksi 4.360 ve 4.300 seviyelerinin destek, 4.500 puan direnç konumunda olduğuna dikkat çekti.

Yoruma kapalı.