Kremlin Sözcüsü ABD ilişkilerine değindi: En kötü durumdayız

Kremlin Sözcüsü Peskov, başkent Moskova’da güncel olaylara ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Putin ile Suriye’deki rejimin lideri Beşar Esad’ın bugün başkent Moskova’da görüşeceğini vurgulayan Peskov, görüşmede ikili ilişkiler, Suriye meselesi ve Türkiye-Suriye ilişkilerinin ele alınacağı bilgisini paylaştı.

“İLİŞKİLERİMİZ TEMEL NOKTALARINDA”

Peskov, müzakerelerin önce Rusya ve Suriye heyetleri arasında gerçekleştirileceğini, ardından Putin ile Esad’ın yüz yüze görüşeceğini söyledi.

ABD’ye ait MQ-9 insansız hava aracının (İHA) Karadeniz’de düşmesine değinen Peskov, Rusya Savunma Bakanlığı’nın kazayla ilgili gerekli açıklamaları yaptığını ve bu sayı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bilgi verildiğini vurguladı.

Peskov, Rusya ile ABD arasında en üst düzeyde temas olmadığını vurgulayarak, “İlişkilerimiz en alt noktasında, çok kötü durumda. Doğal olarak her iki ülke de çıkarlarını savunacaktır. Ancak Rusya bunu yapmadı. yapıcı diyaloğu reddediyor ve şimdi de reddetmiyor”. dedi.

NE OLDU?

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM) dün iki Rus Su-27 uçağının Karadeniz’de ABD’ye ait MQ-9 tipi İHA’yı taciz ettiğini ve MQ-9’un uçaklardan birinin düşmesinin ardından uluslararası sularda düştüğünü duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı ise ABD’ye ait MQ-9 İHA’nın, uluslararası standartlara göre tüm hava sahası kullanıcılarına duyurulan geçici statü alanını Ukrayna’da “askeri harekat özel” nedeniyle ihlal ettiğini duyurdu.

Yoruma kapalı.