Kral Charles’ın törenine geri sayım! Avrupa Londra’ya akın edecek

Felipe’nin annesi Kraliçe Sofia, Yunanistan’ın son kralı II. Konstantin’in kız kardeşidir. Kraliçe Sophia’nın annesi Kraliçe Frederica, hem Alman İmparatoru II. William’ın torunu hem de İngiltere Kraliçesi Victoria’nın torununun torunudur.

Danimarka Krallığı ile de akraba olan VI. Felipe, İngiltere Kraliçesi ve Danimarka Kraliçesi’ne “çapa” olarak hitap eder. Hollanda Kralı Willem-Alexander ve eşi Kraliçe Maxima, taç giyme töreninin arifesinde kızları ve varisi Prenses Catharina-Amalia ile birlikte bir resepsiyona katılacak. Bu resepsiyona Belçika Kralı Philippe kızı Prenses Elisabeth ile katılacak. Taç giyme töreninde Kral Philip’e eşi Kraliçe Mathilda eşlik edecek.

ESKİ YUNAN KRALININ EŞİ, KUZENİNİN Taç Taç Giyme Törenine Katılacak

Norveç Kralı V. Harald ve Kraliçe Sonja, İngiltere Kralı VI. Charles’ın taç giyme töreninde Norveç Veliaht Prensi Haakon ve Veliaht Prenses Mette-Marit tarafından temsil edilecek. Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve eşi Lüksemburg Büyük Düşesi Maria Teresa, törene katılan Avrupa kraliyet mensupları arasında yer alıyor.

Krallık rejiminin 1974’te referandumla sona erdiği Yunanistan’dan, eski Yunan kralı II. Konstantin’in eşi Anna Maria’nın uzak kuzeni İngiltere Kralı Charles’ın taç giyme törenine katılacağı basına yansıdı. Anna Maria’ya törene oğlu ve gelini eşlik edecek.

TÜMÜNDE YAŞLI İNGİLİZ PRENSİ

İngiliz tarihinde tahta çıkan üç Kral Charles vardır. Üçü de tahta çıkışları veya inişleriyle tarih sahnesindeki yerlerini alırlar. Kral I. Charles, cumhuriyetçiler tarafından tahttan indirilip başı kesilen kral olarak öne çıkıyor ve “İngiliz tarihinde idam edilen tek hükümdar” olarak da biliniyor. Kral II. Charles, tahtın 11 yıl boş kalmasından sonra tahta çıkan ve krallığı yeniden kuran hükümdar olarak bilinir.

Kraliçe Elizabeth’in oğlu Kral III. Charles, tahta geçmek için 73 yıl bekledi. 64 yıl boyunca “Galler Prensi” unvanını elinde tutan ve bu unvanı en uzun süre kullanan Kral III. Charles, aynı zamanda “tahta çıkan en yaşlı İngiliz hükümdarı” oldu.

Yoruma kapalı.