Kosova ve Sırbistan’a uyarı geldi: Gerginliği düşürmezseniz…

Avrupa Birliği (AB), Kosova ve Sırbistan’ı kuzey Kosova’daki gerilimi düşürmeye çağırdı ve bunun olmaması durumunda AB’nin kararlı tedbirler uygulayacağını ve sonuçların olumsuz olacağını belirtti. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kosova’daki duruma ilişkin AB adına açıklama yaptı.

“POLİS OPERASYONLARININ DURDURULMASINI BEKLİYORUZ”

Kuzey Kosova’daki şiddeti kınayan Borrell, “Şiddet önlenebilirdi ve gelecekte de önlenmeli” dedi. değerlendirmesini yaptı. “Kosova ve Sırbistan’ı derhal ve koşulsuz olarak tansiyonu düşürmeye, ayrılıkçı söylemi kesmeye ve daha fazla eşgüdümsüz eylemden kaçınmaya çağırıyoruz. Sükunet acilen sağlanmalıdır. AB kararlı tedbirleri uygulamaya hazırdır. Gerilimin düşürülmemesinin olumsuz sonuçları olacaktır, dedi Borrell. o ifadeleri kullandı

Borrell, Kosova’nın gerilimi tırmandırmayacak ve kuzey belediyelerindeki polis operasyonlarını durdurmayacak şekilde hareket etmesini beklediklerini vurguladı. Belediye binaları dışındaki yerlerde belediye başkanlarının görevlerine devam etmesi gerektiğini ve bir an önce 4 belediyede erken seçim ilan edilmesi gerektiğini belirten Borrell, seçimlerin kapsayıcı olmasını ve Kosovalı Sırpların da seçimlere katılmasını beklediklerini vurguladı. Borrell, Sırp ordusunun yüksek alarm seviyesinden endişe duyduklarını da kaydetti.

Yoruma kapalı.