Kosova-Arnavutluk ortak hükümet toplantısı iptal edildi

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da olağanüstü bir basın toplantısı düzenleyen Rama, komşu Kosova ile planlanan ortak hükümet toplantısının “Kosova ile tüm Avrupa-Atlantik topluluğu arasındaki ilişkilerin saatten saate bozulduğu koşullarda” gerçekleşmesi nedeniyle iptal edildiğini söyledi.

Rama, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile görüştüğünü ve ardından Kosovalı mevkidaşı Kurti’den Yakova’da daha kısıtlı bir formatta görüşmesini istediğini söyledi.

“(Kosova tarafıyla görüşerek) Kosova’yı Avrupa-Atlantik topluluğundan hayal bile edilemeyecek bir noktada dramatik bir şekilde ayıran aynı durumu Dışişleri ve Savunma Bakanları ile görüşmek istedim. Öyle ki (Avrupa-Atlantik topluluğu) kurduğu ülkeye karşı yaptırım planını devreye sokacak, düğmeye parmağını bastı.”

Kosova Başbakanı Kurti ile format değişikliği konusunda anlaşmaya varmadıklarını ve Kurti’nin görüşmenin olağan şekilde geçmesinin ardından konunun ayrı ayrı görüşülmesini talep ettiğini kaydeden Rama, Kurti’nin yanıtının nihai olmayabileceğini ve bu nedenle umduğunu paylaştı. tanışmak.

Rama, Kosova’da Sırp Belediyeler Birliği’ne kayıtsız kalan 2 kişinin olduğunu ve bu noktada “birlikte” olduklarını belirterek, “Belediyeler Birliği olmasın istiyorlar, bunlar Kosova Başbakanı (Albin Kurti) ve Sırbistan Cumhurbaşkanı (Aleksandar Vucic). Neden? Politikaları için bir dış düşmana ihtiyaçları var”. o ifadeleri kullandı

KOSOVA HÜKÜMET CUMHURBAŞKANI’NIN TEPKİSİ

Kosova hükümet sözcüsü Perparim Kryeziu da yarın yapılması beklenen görüşme kapsamında iki ülke arasında 13 anlaşmanın imzalanması gerektiğini söyledi.

Dokuzuncu ortak hükümet toplantısının iptal edilmesi nedeniyle vatandaşların daha çok kaybedeceğini vurgulayan Kryeziu, bu anlaşmaların iki ülkenin ekonomileri, yargı sistemleri, eğitim ve kültür gibi alanlarda yakınlaşmayı hedeflediğini kaydetti.

Kryeziu, Arnavutluk Başbakanı Rama’nın talep ettiği ve gündemdeki siyasi konuların ele alınmasının beklendiği ikili görüşmenin formatına işaret ederek, “İkili görüşmeler başka bir günde de olabilirdi. Ülkelerimiz çok yakın. Gün içinde ilk kez görüşmüyoruz ama ilk kez ortak bir görüşme tek taraflı olarak iptal ediliyor.” değerlendirmesini yaptı.

KOSOVA-ARNALIK ORTAK HÜKÜMET TOPLANTISI 14 MAYIS TARİHİNDE YAPILDI

İki ülke arasında çeşitli alanlarda anlaşmaların imzalanacağı Kosova-Arnavutluk ortak hükümeti toplantısının 14 Mayıs’ta Kosova’nın Yakova kentinde yapılması planlandı.

Arnavutluk Başbakanı Rama, geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısında, Sırp Belediyeler Birliği’nin çoğunlukla Sırpların yaşadığı Kosova belediyelerinde kurulması için hazırlanan taslağı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’a ilettiğini duyurdu. , konu Arnavutluk ve Kosova’da tepkilere yol açtı.

Kosova’da Sırpların ağırlıklı olarak yaşadığı belediyelerde Sırp Belediyeler Birliği kurulmasına ilişkin anlaşma AB arabuluculuğunda Kosova ile Sırbistan arasında 2013 yılında imzalanmış ancak uygulamaya konulamamıştı.

Yoruma kapalı.