Kör Sivilce Nedir, Neden Olur? Deri Altında, Ucu Olmayan Kör Sivilce Nasıl Geçer?

Kör Sivilce Nedir, Neden Olur? Deri Altında, Ucu Olmayan Kör Sivilce Nasıl Geçer? – Sıhhat Haberleri

Kör Sivilce Nedir, Neden Olur? Deri Altında, Ucu Olmayan Kör Sivilce Nasıl Geçer?

 Kör Sivilce Nedir, Neden Olur?

 Cilt üstünde baş vermemiş ve ucu olmayan sivilcelere kör sivilce deniliyor. Cildin alt katmanında oluşan bu sivilceler oldukça ağrılı ve rahatsız edicidir. Ciltte görülen kör sivilce çeşitleri öteki tüm sivilcelere nazaran daha değişik ve rahatsız edici bir özelliktedir. Yumru şeklinde bir görünüme haiz olan kör sivilcelerin kızarık ve şiş bir yapısı bulunur.

 Gözeneklerde sıkışan yağ, kir ve bakteriler kör sivilcelerin çıkmasına niçin olur. Kör sivilceler yumru şeklinde cildin altında oluşur. Kör sivilce çoğu zaman erişkinlik döneminde çıkar. Ağır kozmetik ürünleri kullanmak ve regl dönemlerinde kör sivilceler ortaya çıkmaktadır. Stres kaynaklı duygu değişimlerinde de cilt altında kör sivilce çıkabilir. Ek olarak hormonlarda oluşan bazı değişimler de kör sivilceye niçin olabilir.

 Deri Altında, Ucu Olmayan Kör Sivilce Nasıl Geçer?

 Güzellik algısını negatif yönde etkileyen kör sivilcelerin geçmesi için bazı yöntemler kullanılabilir. Bilhassa sıcak tampon ile kör sivilceler giderilebilir. Pamuk ve ya sargı bezi sıcak suya batırılıp iyice sıkılmalıdır. Bu şekilde kör sivilcenin üstüne sıcak tampon uygulanır.

 Antiseptik özelliği olan elma sirkesi tonik şeklinde kullanıldığında sivilceli bölgedeki enfeksiyonu ortadan kaldırır. Bu sivilcelerin büyümesini sağlayacak bakteri oluşumları da engellenir. Bilhassa de kör sivilcelerin önlenmesi için aloe vera kullanılır.

 Aloe vera sivilcenin üstüne belli aralıklar ile uygulanmalıdır. Aloe vera tertipli bir halde kullanıldığı takdirde kör sivilceler birkaç gün içinde geçecektir. Aloe vera genel olarak kör sivilceleri kurutmaktadır. Hazır alınan ve ya evde yetiştirilen aloe vera çeşitleri cilde derinlemesine nüfus ederek kör sivilcelerin süratli bir halde yok olmasını sağlar.

 Kör Sivilcenin Önlenmesi İçin Neler Yapılmalı?

 Ciltte kör sivilce oluşmaması için bazı rutinleri dikkatsizlik etmemek gerekir. Bilhassa cilt iyice temizlenmelidir. Gözeneklerdeki kir ve bakteriler kör sivilce oluşumuna niçin olur. O nedenle cildin devamlı temiz kalması önemlidir. Bunun yanı sıra stres ve kaygı verici duygulardan da uzaklaşmak gerekir. Ağır kozmetik ürünleri kullanımı da kör sivilceye niçin olmaktadır. Bundan dolayı genel olarak ağır kozmetik ürünlerinden kaçınılması gerekir.

 Devamlı makyaj yapmak ciltte oldukca sık kör sivilce görülmesine niçin olabilir. Hanımlarda regl periyodu öncesi ve regl döneminde de kör sivilceler ortaya çıkar. Bu sivilceler çoğu zaman kısa bir süre sonrasında kendiliğinden geçecektir. Epilepsiyi önleyen bazı ağır ilaçlar da kör sivilce oluşumuna niçin olur. Bilhassa de lityum, B12 ve kortikosteroid içeriklerine haiz olan yüksek dozlu ilaçlar da dikkatli bir halde kullanılmalıdır.

 Geçmeyen Kör Sivilce İçin Ne Yapılmalıdır?

 Ciltte kör sivilceler bir çok süre kendiliğinden geçer. Geçmeyen kör sivilcelerin giderilmesi için evde organik yöntemler yapılarak uygulanır. Ek olarak sivilce geçiren irin kremleri de uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra akne spot kremleri de kullanılabilir. Ilık kompres ile de kör sivilceler giderilebilir. Kör sivilce baş verene kadar günde üç kez ılık kompres uygulanmalıdır. Bazı durumlarda buz kompresi de yapılabilir. Kör sivilceler organik yöntemlerle de kurutulabilir. Uzun süre geçmeyen kör sivilceler için ne olursa olsun uzman bir doktora danışılmalıdır. Bunun için dermatolog lüzumlu kontrolleri yaptıktan sonrasında en uygun tedavi seçeneğini uygular.

Yoruma kapalı.

seo paket