Konut fiyatlarının suni bir şekilde yükselmesine yol açan kişiler hakkında inceleme yapılıyor

Nebati

Kaynak, Getty Images

13 Ağustos 2022, 11:15 +03

Güncelleme 34 dakika ilkin

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yapmış olduğu yazılı açıklamada, gayrimenkul sektöründe olağandışı fiyat artışlarına yönelik kapsamlı bir emek verme başlatıldığını belirtti.

Nebati, “Gayrimenkul sektöründeki olağandışı fiyat artışlarını yakından takip ediyoruz, mevzuyu mercek altına aldık. Ihtiyaç duyulan her neyse yapıyoruz, yapacağız” dedi.

Nebati, fiyat artışına yol açan etkenlerin tek tek incelendiğini, mali, finansal, tapu ve emlak duyuru site verilerinin mercek altında bulunduğunu kaydetti.

Gömü ve Maliye Bakanlığı’ndan mevzuyla ilgili çalışmalara yönelik yapmış olduğu açıklamada ise suni fiyat artışlarıyla arz talep dengesini bozan ve enflasyona sebebiyet vererek piyasayı negatif etkileyen şahıs ve firmaların tespit edilmiş olduğu aktarıldı.

Enflasyonun oluşmasına yol açan ve vergi yükümlülüklerini yerine getirmeyen kişiler hakkında işlem başlatılması için kurumlara data göndermiş olduğu açıklandı.

Kurum: Konut tutarları süratli bir şekilde düşecek

Benzer bir izahat Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan bir önceki gün gelmişti.

Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu konut projesinin duyurulmasıyla konut fiyatlarının düşmeye başladığını belirtti.

Kurum, “Konut ve kira tutarları daha da süratli bir şekilde düşecek” açıklamasında bulunmuş oldu.

Kiralar yüzde 100’ün üstünde arttı

Türkiye’nin dört bir yanında yükselen konut tutarları oldukça sayıda kişiyi zorlamakta.

Türkiye genelinde son bir yılda yüzde 153, son dört yılda yüzde 250 artış gösteren kiralar sebebiyle yaşanmış olan anlaşmazlıklar ile ilgili adliyelerde oldukça sayıda dava birikmeye başladı.

Kiralar Nisan ayında Türkiye genelinde yüzde 18,2’lik aylık değişimle zirve yapmıştı. 

Ağustos ayı itibarıyla Türkiye genelinde konut satış ve kira tutarları artış hızı yavaşlamış olsa da gayrimenkul piyasası halen sorunlu bir alanda duruyor.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom