Kolombiya’nın yeni lideri Gustavo Petro: Uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele için yeni bir strateji geliştirilmeli

Gustavo Petro

Kaynak, Reuters

43 dakika ilkin

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, yemin ederek göreve başladı.

Ülkesinin ilk solcu lideri olan Petro, yemin töreninde yapmış olduğu konuşmada, uyuşturucu kaçakçılığıyla küresel mücadele için yeni bir internasyonal strateji geliştirilmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

62 yaşındaki Petro, başkent Bogota’nın en büyük meydanında binlerce kişinin katılmış olduğu törende, “Uyuşturucuya karşı oluşturulan ve 40 senedir devam eden harp kaybedildi” dedi.

Haziran ayında göreve seçilen Kolombiya’nın yeni lideri, mevcut politikanın mafyaları güçlendirdiğini ve Latin ABD’da minimum 1 milyon kişinin ölümüne niçin bulunduğunu belirtti.

Dünyada en oldukça kokain üretilen ülkeler sıralamasında Kolombiya uzun süredir ilk sırada yer ediniyor.

Daha ilkin Bogota Belediye Başkanı da olan eski gerilla Petro konuşmasında bir kez daha, yoksulluk ve eşitsizlikle mücadele için ekonomik reformları gerçekleştirme sözü verdi.

Petro ek olarak Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile 2017’de imzalanan sulh anlaşmasını uygulayacağını altını çizdi ve ülkedeki öteki tüm silahlı gruplara tabanca bırakma çağrısı yapmış oldu.

Indepaz Sulh Araştırmaları Enstitüsü’nün raporuna gore Kolombiya’da üye sayıları ortalama 10 bin olan 90 silahlı grup bulunuyor.

Başta Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) olmak suretiyle tüm bu grupların, uyuşturucu ticaretini denetim etmeye çalmış olduğu biliniyor.

Petro seçim kampanyasında ELN’yle sulh görüşmelerini sürdürme sözü vermişti.

50 milyon sözü geçen Kolombiya’da halkın ortalama yüzde 40’ı yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Yoruma kapalı.

seo paket