Kocaeli’de yangına yol açabilecek malzemelerin ormanlara sokulması yasaklandı

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, yaz mevsiminde hava sıcaklığının artması, ormanlık alanda yoğunlaşan insan ve araç hareketliliği ve hatalı davranışlar nedeniyle orman yangınlarının çıkabileceği belirtildi.

Bu kapsamda yapılan basın açıklamasında, Valilik tarafından alınan tedbir kararlarının haziran ayı başından itibaren uygulanmaya başlandığı belirtilirken, yangına neden olabilecek malzemelerin sokulmasının ve kullanılmasının yasak olduğu belirtildi. mangallar, ateşle piknikler, dilek fenerleri, meşaleler, havai fişekler ve ormanlık alanlarda konaklama.


“Ateşin her türlüsü her zaman yasaktır”

Açıklamada, resmi tescilli piknik/dinlenme alanlarında denetimli piknik yapılabileceği belirtildi.

“Orman içerisinde önceden belirlenmiş alanlar dışında ATV, UTV ve benzeri araçların kullanılması yasaktır. Ulusal, uluslararası spor ve eko-turizm amaçlı kullanımları için orman işletme müdürlüklerince belirlenen parkurlardan izin alınması zorunludur. Kocaeli il sınırları içinde orman ve mücavir alanlarda yangına neden olabilir.bağ-bahçe temizliği, yer yangını gibi her türlü yangın her zaman yasaktır.Alınan kararlara aykırı hareket edenler için suç unsuruna göre, Orman İşletme Müdürlükleri, İlçe Tarım Müdürlükleri ve Kolluk Birimleri 6831 Sayılı Orman Kanunu, 2872 Sayılı Çevre Kanunu, 24 Sayılı Türk Hukuku Suçlar Kanunu Sayılı.

Komisyon tarafından alınan bu kararların yetkili belediye ve kurumlara iletileceği belirtilen basın açıklamasında, güvenlik birimleri ile orman koruma görevlileri ve gezici gözetleme görevlilerinden oluşacak ekiplerin de titizlikle takip edeceği belirtildi. alınan kararların uygulanması.

Yoruma kapalı.