Koca Yusuflar tahliye görevinde – Son Dakika Haberler

Sudan’da mahsur kalan Türk vatandaşlarının tahliyesi için Milli Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından başlatılan çalışmalar devam ediyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, önceki gün Türk Hava Kuvvetlerine (THK) ait 2 A400M ve 3 C-130 olmak üzere 5 uçağın bu amaçla görevlendirildiğini duyurdu. Bakanlık dün ilk grubun güvenli bir şekilde Türkiye’ye uçtuğunu duyurdu. Açıklamada, operasyonun Port Sudan kısmının 101 kişilik bir konvoyla tamamlandığı kaydedildi. “Vatandaşlarımızın tamamı yurda nakledilene kadar tahliye operasyonumuz kesintisiz devam edecektir.” denilen açıklamada, Türk vatandaşlarının tahliyesine ilişkin görüntüler de paylaşıldı. Türk vatandaşlarının tahliyesinin bugün tamamlanması bekleniyor.

UÇAK YANGINDIR
Öte yandan, tahliyeler için Wadi Sayidna’ya gitmekte olan C-130 tahliye uçağına da hafif silahlarla ateş açıldı. Uçağın güvenli bir şekilde iniş yaptığı, herhangi bir personel yaralanmasının olmadığı ve gerekli kontrollerin yapıldığı bildirildi.

ERDOĞAN İLE SUDAN’DA GÖRÜŞME
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Rusya-Ukrayna savaşı ile Suriye ve Sudan’daki gelişmeler ele alındı. Erdoğan, Sudan’daki ihtilafların her iki tarafıyla da diyalog kurabilen bir ülke olarak tarafları yeniden barış görüşmelerine davet etmek ve aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek için Birleşmiş Milletler ile iş birliği yapmaya ve ev sahipliği yapmaya her zaman hazır olduklarını söyledi.

İHH YARDIM ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
İNSAN Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Sudan’da acil yardım çalışmalarına başladı. Sivillere sıcak yemek ve gıda kolisi dağıtıldı. Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında 15 Nisan’dan bu yana devam eden çatışmalarda taraflar, sona eren üç günlük ateşkesi üç gün daha uzatma konusunda anlaştılar.

Yoruma kapalı.

seo paket