Kırım’da Rus üssünde patlamalar meydana geldi, Sivastapol Valisi ‘Ukrayna İHA’sını düşürdük’ dedi

Daha önce tahrip olan Saki hava üssü

51 dakika ilkin

Rusya’nın 2014’de ilhak etmiş olduğu Kırım’ın yönetim merkezi Sivastopol’un valisi Mihail Razvozhayev, Belbek Hava Üssü’ne yaklaşan bir Ukrayna İHA’sının (İnsansız Hava Aracı), Rus uçaksavar mevzilerinden oluşturulan ateşle düşürüldüğünü deklare etti. Üste bir takım patlama sesi duyuldu fakat Vali Razvozhayev, üssün zarar görmediğini söylemiş oldu.

Bu açıklamalar hemen hemen bağımsız kaynaklar tarafınca doğrulanamadı.

Kırım’daki bir başka Rus hava üssü Saki, bu ayın başlarında meydana gelen patlamalarda tahrip olmuştu.

Rusya patlamaların “kaza” sonucu yaşandığını söylemiş fakat Ukrayna yetkilileri bunun bir sabotaj harekatı bulunduğunu kaydetmişlerdi.

Öte taraftan Rusya’da yetkililer, Ukrayna sınırına yakın iki köyün, bir cephane deposunda çıkan yangın sebebiyle tahliye edildiğini açıkladılar.

Belgorod Bölgesi Valisi Vyaçeslav Gladkov, yangının, sınıra 50 kilometreden azca mesafedeki Timonovo civarlarında çıktığını söylemiş oldu.

Ölü ya da yaralı olup olmadığı hemen hemen bilinmiyor.

Kırım ve civarında savaşta son durum

Rus hatlarının arkasında bir takım sabotaj mı?

Rusya 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlaren, Kırım’daki üslerini kullanarak cenup Ukrayna’nın büyük bir bölümünü ele geçirmişti.

Rus işgali güneyde bilhassa Herson ve Zaporijya olmak suretiyle iki bölgeye yayıldı ve Ukrayna, Rus kontrolü altındaki bölgeleri geri almak için karşı hücum başlattı.

Geçen ay Saki Hava Üssü’ndeki patlamalardan sonrasında elde edilmiş uydu görüntüleri minimum sekiz harp uçağının imha edildiğini ortaya çıkardı.

Her ne kadar Rusya olayın bir kaza bulunduğunu söylüyorsa da, tahribatın niteliği saldırının bir sabotaj bulunduğunu düşündürmüştü.

Üç hafta kadar ilkin de yarımadanın kuzeyindeki Canköy bölgesinde bir cephane deposunda bir takım patlama olmuş Rus yetkililer ilkin yangına bağladıkları patlamaları ondan sonra sabotaj olarak nitelemişlerdi.

Aynı günlerde bir elektrik trafo merkezinde yangın çıkmış ve bir demiryolu zarar görmüştü.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom