Kırgızistan-Tacikistan sınırında çatışma: 27 kişi hayatını kaybetti

bir saat ilkin

Elsa Maishman, BBC News

Sınırda çatışma

Kaynak, Reuters

Cuma gecesi Tacikistan-Kırgızistan sınırında yaşanmış olan çatışmalarda 27 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi evlerini terk etti.

İki eski Sovyet ülkesi içinde ara sıra yaşanmış olan çatışmalar tekrardan alevlenirken bu kez hafta başlangıcında başlamış olan gerilim hızla büyüdü.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana sınırla ilgili ihtilaf yaşayan iki ülke arasındaki ateşkes anlaşmasına karşın yaşanmış olan çatışmada, Kırgızistan Sıhhat Bakanlığı’na nazaran sınırın Kırgızistan tarafında 24 kişi hayatını kaybetti.

Tacikistan’dan da üç kişinin hayatını kaybetmiş olduğu açıklaması yapılmış oldu.

Kızılhaç’ın bölgedeki temsilciliğinin açıklamasına nazaran, sınır bölgelerinde yaşayan yaklaşık 20 bin kişi de sertlik vakalarından kaçmak içn evlerini terk etti.

Çatışmalar, ‘iki halk için de büyük çaplı bir harp adım atar mı?’ kaygısının tekrardan doğmasına yol açtı.

Son olarak 2021’de yaşanmış olan çatışmalarda 50 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu hafta başlangıcında yaşanmış olan gerilim ÇArşamba günü ufak çaplı bir çatışmaya dönüşmüş, iki değişik vakada iki kişi hayatını kaybetmişti.

Kırgızistan sınır güvenlik güçleri, Tacikistan askerlerini sınırın hemen hemen üstünde uzlaşıya varılmayan tartışmalı bölgesinde konuşlanmakla suçladı. Tacikistan ise Kırgızistan tarafınca ateş açıldığını iddia etti.

İki ülke arasındaki ortalama 1.000 kilometrelik sınırın ortalama üçte biri üstünde uzlaşma sağlanamadığı için hâlâ tartışmalı.

İki ülkeyle de fazlaca yakın ilişkilere haiz olan Rusya, Cuma günü iki tarafa sükunet çağrısı yapmış oldu ve arabuluculuk teklif etti. Bunun üstünden Cuma günü mahalli saatle 16.00’da ateşkes deklare edildi; sadece bir süre sonrasında Kırgızistan sınırındaki köylerin top ateşinin hedefi bulunduğunu duyurdu.

Kırgızistan, komşusu Tacikistan’ın zırhlı personel taşıyıcılarla bölgeye asker konuşlandırdığını ve tankları bölgeye gönderdiğini korumak için çaba sarfediyor. Tacikistan da Kırgızistan’ı “yedi köyde ağır silahlarla hücum düzenlemekle” suçluyor.

Kırgızistan’ın güneybatısındaki Batken bölgesinde yaşayan ortalama 140 bin kişi , 16 Eylül’de mahalli basında çıkan haberlere nazaran, geçici olarak evlerini terk etti.

Yoruma kapalı.

seo paket