Kırgızistan Meclisinde saygı duruşu – Son Dakika Haberler

Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev, Genel Kurul toplantısında, “Herkesin bildiği gibi Türkiye’de büyük bir deprem oldu. Bugüne kadar 5 binden fazla ölümün kayıtlara geçtiği söylendi. Türk Kardeşlerimize taziyelerimizi ilettik. Meclis adına sizleri Türkiye’deki depremlerde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.” dedi.

Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Şakiyev, “Dünyada istikrar olsun. Allah sizi her türlü kaza ve belalardan korusun” dedi. diledi.

Milletvekili Dastanbek Cumabekov, “6 Şubat’ta kardeş ülkede deprem oldu. 5 binden fazla insan hayatını kaybetti, şehirlerde altyapı çöktü. Türkiye Cumhuriyeti zor günlerden geçiyor. Bu yüzden Türk halkına teşekkür ediyorum , Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Şentop’a başsağlığı diliyoruz. İnanıyorum ki Türk milleti bu zor günleri aşacaktır.”

Cumabekov, Acil Durumlar Bakanlığı’nın Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Caparov’un talimatıyla Türkiye’ye arama kurtarma ekibi gönderdiğini belirterek, “Türkiye’ye ihtiyaç duyulan her türlü yardımı göndermeye hazırız ve hazırız.” dedi.

Milletvekili Nurjigit Kadırbekov Türkiye Türkçesinde yaptığı konuşmada, “Sevgili kardeşlerim. Çok üzgünüz. Yakınlarını kaybeden ailelere başsağlığı diliyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye, şu anda yanınızdayız. zor. Geçmiş olsun.Allah yardımcınız olsun.” ifadelerini kullandı.

Kırgız hükümetine Türkiye’ye arama kurtarma ekibi gönderdiği için teşekkür eden Kadırbekov, Kırgız arama kurtarma ekibinin bir Türk kadın tarafından sevinçle karşılandığının görüntü kaydını gördüğünü kaydetti.

Kadirbekov, depremzedelerin acil ihtiyaç duyduğu çadırların gönderilmesini tavsiye etti.

Milletvekili Şayloobek Atazov, Kırgızistan’ın bağımsızlığını ilk kabul eden ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu hatırlatarak, “Kardeşlerimizin depremden etkilenmesine üzüldük. Her türlü yardımı yapmaya hazırız. Her zaman bir aradayız. kardeş Türk milletiyle” dedi.

Kırgızistan Devlet Başkanı Sadir Caparov’un talimatı üzerine Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı Türkiye’ye 63 kişilik arama kurtarma ekibi, sağlık çalışanları ve psikologlar göndererek ülkede bir yardım kampanyası başlattı.

Yoruma kapalı.