Kim Jong-un’un kardeşi, Kuzey Kore liderinin Covid geçirdiğini söyledi

Kim Yo-jong ve Kim Jong-un

Kaynak, Getty Images

52 dakika ilkin

Kuzey Kore liderinin kız kardeşi ve üst düzey hükümet yetkilisi olan Kim Yo-jong, abisi Kim Jong-un’un Covid-19 pandemisi esnasında “ateşlendiğini” söyleyerek virüse yakalandığına işaret eden ilk şahıs oldu.

Kuzey Kore lideri, bugün sıhhat çalışanları ve bilim insanlarıyla düzenlenen bir etkinlikte virüse karşı “zafer” elde edildiğini söyledi, bu süreçte sabreden “azimli” halkını kutladı.

Ülkenin resmi haber ajansı KCNA’ya nazaran Kim Jong-un, pandeminin başlangıcından bu yana yalnızca 74 ölüm kaydedildiğini ve bu yüzden tüm kısıtlamaların kaldırılacağını söyledi.

Etkinlik esnasında konuşma icra eden Kim Yo-jong ise abisinin bu süreçte ülkedeki milyonlarca şahıs benzer biçimde hastalandığını, sadece “ateşlenmesine karşın insanları koruması gerektiği düşüncesiyle bir dakika bile dinlenemediğini” söyledi.

Kim Yo-jong, ülkede virüsün yayılmasının suçlusunun Cenup Kore bulunduğunu, insanların sınırdan koronavirüslü Pyongyang karşıtı broşürler göndererek virüsü yaymaya çalıştığını söyledi.

Kim Yo-jong, bunun “insanlığa karşı işlenmiş bir kabahat” bulunduğunu ve Kuzey Kore’nin gerekirse “sert bir halde karşılık vereceğini” söyledi.

Kuzey Kore’nin cenup sınırındaki Cenup Kore’den aktivistler uzun senelerdir sınırın öteki tarafına balonlarla hem broşür hem de insani yardım gönderiyor.

Sadece Cenup Kore yetkilileri, koronavirüs yaymaya çalmış olduğu iddialarını reddediyor.

Uzmanlar verilere inanmıyor

Kuzey Kore ilk Covid-19 vakalarını Mayıs’ta açıklamıştı. O zamanda beri de olay sayısında düşüş yaşandığı söyleniyor.

Sadece açıklanan olay ve ölüm sayılarının doğru olup olmadığı mevzusunda şüpheler var.

Ülkede 29 Temmuz’dan bu yana resmi olarak yeni koronavirüs vakası kaydedilmedi. Sadece uzmanlar ülkede azca sayıda kontrol yapıldığı için verilerin hatalı olabileceğini düşünüyor.

Öte taraftan Kuzey Kore’de Covid-19 tanımı kullanılmıyor, onun yerine hastalığa ‘yüksek ateş’ deniyor.

KCNA, Nisan’dan bu yana 4.8 milyon olay olmasına karşın yalnızca 74 ölüm bulunduğunu paylaşıyor.

Bu verilere nazaran ülkedeki ölüm oranı yüzde 0,002, kısaca dünyadaki en düşük oran.

Kuzey Kore’nin dünyadaki en fena sıhhat sistemlerinden bir tanesine haiz bulunduğunu söyleyen uzmanlar bu verilere inanmıyor. Ülkede oldukca azca sayıda yoğun bakım ünitesi bulunduğunu; Covid ilaçları ve aşıları olmadığını bildiriyor.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom