Kadınlardan daha uzun yaşayan erkeklerin sayısı sanıldığından fazla

Kadın ve erkek

Kaynak, Getty Images

4 Ağustos 2022

Cenup Danimarka Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı tarafınca meydana getirilen yeni bir emek verme, hanım ve erkeklerin yaşam süreleriyle ilgili uzun senelerdir alışılagelmiş fikirleri tekrardan münakaşaya açıyor.

Araştırmacılar, bir çok şahıs tarafınca doğru kabul edilen, ‘bayanlar erkeklerden daha uzun yaşar’ düşüncesinin tamamen doğru olmadığını ve erkeklerin yüzde 25-50’sinin aslına bakarsak kadınlardan daha uzun yaşadığını tespit ediyor.

Danimarka Üniversitesi’ne bağlı Disiplinlerarası Nüfus Dinamikleri Merkezi tarafınca meydana getirilen araştırma, 199 ülkeden toplanan 200 senelik verilerle adam ve hanımefendilerin yaşam sürelerini inceliyor.

BMJ Open adlı tıp dergisinde piyasaya sürülen çalışmaya bakılırsa bilhassa evli yada üniversiteye gitmiş olan erkeklerin kadınlardan daha uzun yaşama olasılığı zannedildiğinden yüksek.

Araştırmacılar, inceledikleri ülkelerde her 4 erkekten 1 yada 2 tanesinin kadınlardan daha uzun yaşadığını tespit etti.

Danimarka merkezli araştırmacılar, “Evli olan yada üniversite derecesine haiz erkekler, evli olmayan ve lise mezuniyet belgesi olmayan kadınlardan genel anlamda daha uzun yaşıyor” diyor.

Cinsiyetler arasındaki yaşam beklentisi ayrımının oldukça nüanslı bir mevzu bulunduğunu söyleyen araştırmacılar, bu hesaplamayı yaparken yalnızca averaj yaşam süresinin değerlendirilmesinin kafi olmadığını vurguluyor.

‘Erkekler stabil bir ilişki içinde olmaktan yararlanıyor’

Analizin bulguları bununla birlikte erkeklerin kadınlardan daha uzun yaşama olasılığının gelişmiş ülkelerde 1970’lere kadar düştüğünü ve peşinden dünyanın her yerinde olduğu benzer biçimde yükselmeye başladığına işaret ediyor.

Uzmanlar, erkeklerin kadınlardan uzun yaşama olasılığının düşük ve orta gelirli ülkelerde arttığını da belirtiyor.

Öteki taraftan cinsiyete bakılırsa yaşam süresi beklentilerindeki değişimlerin sigara içmek benzer biçimde davranışsal ayrımlardan da kaynaklandığı söyleniyor.

Uzmanlar, erkeklerin 20 ve 30’lu yaşlarında daha oldukça içki ve sigara içtiğine ve bu yüzden 60’lı yaşlarda daha oldukça ölüm yaşandığına dikkat çekiyor.

Çiftlerin birbirinin davranışlarını etkilediğini de söyleyen araştırmacılar, erkeklerin genel anlamda stabil bir ilişki ve evliliğin içinde olmayı bayanlara bakılırsa daha yararlı bulduğunu ve bunun da yaşam sürelerini etkilediğini ifade ediyor.

Araştırmacılar, genel olarak hanımefendilerin hala erkeklerden uzun yaşadığını, sadece aradaki farkın zannedildiğinden oldukça daha azca bulunduğunu söylüyor, daha etkili bir ölçüm yapmak için ise verileri ülke ülke değerlendirmeyi öneriyor.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom