Kabus yeniden alevleniyor! Koronavirüste korkutan sonuçlar

Kabus yeniden alevleniyor! Koronavirüste korkutan sonuçlar – Sıhhat Haberleri

Kabus yeniden alevleniyor! Koronavirüste korkutan sonuçlar

Özgürlük’in haberine gore; tam da dinlence sezonu açılmışken dünyanın pek oldukça ülkesinde Koronavirüs vakaları ürkütücü bir halde artmaya başladı. Yeni vakaların bir çok Omicron’un alt varyantlarından BA.4 ile BA.5 kaynaklı. Peki yaz ortasında yeni bir koronavirüs dalgası gelir mi? Ülkelerdeki son durum nedir?

ÇİN’DE KAPANMA KARARI

Koronavirüs dalgalanmasına dair kaygı verici ilk haber Çin’den geldi. Çin’in 13 milyon kişiye ev sahipliği meydana getiren Xi’an kenti Pazartesi günü tümü Omicron BA.5.2 alt varyantından olan 18 Kovid enfeksiyonu kaydetti ve kısmen kapanma sonucu verdi.

Avrupa’yı tamamen tesiri altına alan alt varyantın Çin’de ilk kez ortaya çıkmış olduğu bildirildi. 18 olay, öteki ülkelere bakılmış olduğu vakit oldukça büyük görünmese de aylardır ‘sıfır-kovid’ politikası kapsamında sıradışı önlemler alan ülke için ciddi bir kaygı deposu oldu.

İNGİLTERE’DE MASKELER GERİ Mİ DÖNÜYOR?

BA.4 ve BA.5 alt varyantın süratli yayılımı ile beraber İngiltere’de koronavirüs vakaları ve hastaneye yatışlar artmaya başladı. Ülkedeki uzmanlar kapalı ortamlarda maske takmanın yeniden başlatılması çağrısında bulunuyor.

Hastaneler vakalardaki artışın önüne geçmek için maske ve toplumsal mesafe kuralını yeniden getirmeyi amaçlarken, İngiltere hükümeti gelişimleri oldukça yakından izlediğini, sadece hemen hemen kısıtlamaları yeniden getirmeyi planlamadığını duyurdu.

AVRUPA ALARMA GEÇTİ

Avrupa’daki olay artışının gezi trafiğinin en yoğun olduğu yaz dönemine gelmesi endişelere niçin oldu. İngiliz Dailymail gazetesi ‘Yaz tatiliniz koronavirüs sebebi ile tehlikede mi’? başlığı ile verdiği haberinde insanların gittikleri ülkelerde sürpriz koronavirüs kısıtlamaları ile karşılaşabileceğini iddia etti.

ALMANYA VE İTALYA’DA VAKA SAYISI EN YÜKSEK SEVİYEDE

Almanya’da koronavirüs vakaları iki ayın en yüksek seviyesinde. Enfeksiyonlar son iki haftada yüzde 49.7 arttı. Burada da yaygın varyantın BA.4 ile BA.5 olduğu belirtiliyor. Alman yetkililer şu an için bir paniğe gerek olmadığını vurgularken sonbaharda yeni önlemlerin alınacağını duyurdular.

Ülkede şuan bir çok tedbir kaldırılmış olsa da toplu taşıma araçlarında FFP2 tipi yüz maskelerinin kullanılması mecburi.

İtalya’daki durum da Almanya’dan ayrımsız. Olay sayıları son beş ayın en yüksek seviyesinde devam ediyor. 4 Temmuz’a kadar olan hafta içinde 1.293 kişinin testi pozitif çıktı ve olay sayıları iki haftada yüzde 36.8 arttı. Ülkede toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu sürerken hastalığa yakalananların minimum yedi gün tecritte kalması koşul koşuluyor.

FRANSA’DA MASKE TARTIŞMALARI ALEVLENDİ

İspanya’da olay sayısı son iki haftada yüzde 61,6 oranında artış gösterirken, olay sayısında yüzde 78,2 artış gösteren Fransa’da maske tartışmaları alevlendi. Fransa Sıhhat Bakanı mecburi olmasa da insanların kalabalık kapalı ortamlarda maske takmasının bir ‘vatandaşlık görevi’ bulunduğunu altını çizdi.

EN HIZLI YÜKSELİŞLERDEN BİRİSİ DE YUNANİSTAN’DA

Yunanistan, Avrupa’daki en yüksek enfeksiyon oranlarından birine haiz. Enfeksiyonlar son üç ayın zirvesine çıkmış durumda. Yunanistan Ulusal Halk Sağlığı Örgütü, enfeksiyonların Girit, İyonya ve Cenup Ege adaları da dahil olmak suretiyle gezinsel noktalarda daha süratli arttığını belirtiyor. Ülkede toplu taşımada maske zorunluluğu devam ediyor.

YENİ ZELLANDA SÜPER BEBEĞİ KONUŞUYOR

Dünyanın her yerinde olduğu benzer biçimde Yeni Zellanda’da da olay sayıları artışa geçti. Air New Zealand uçuşunda erişkin yüz maskesi takan bir bebeğin fotoğrafı ülkede viral hale geldi ve tartışmaları da bununla beraber getirdi.

Yeni Zelanda’da 12 yaşından büyük tüm yolcuların iç hat uçuşlarında yüz maskesi takması mecburi sadece görünen o ki aileler çocuklarını korumak adına artık daha ufak ufaklıklara da maske takmaya başladı.

Erişkin maskesine görmesi için oluşturulan deliklerden bakan bebeğin fotoğrafı toplumsal medyada ‘süper bebek’ yorumlarına niçin oldu. Bazıları söz mevzusu kareyi sempatik bulurken bazıları ise bunun ‘çocuk istismarı’ bulunduğunu öne sürdü.

ALT VARYANTLAR AKCİĞERİ HEDEF ALIYOR

Tokyo Üniversitesi’nde çalışan ve söz mevzusu varyantlar üstünde emek harcamalar sürdüren Kei Sato, BA.4, BA.4 ve BA.2.12.1 varyantlarının insanların akciğer dokularında daha etkili bir halde yayıldığını belirtiyor. Sato’nun ifadesine gore hamsterler üstünde meydana getirilen çalışmalarda BA.4 ile BA.5 varyantlarının daha ağır hastalığa yol açmış olduğu tespit ediliyor.

Yoruma kapalı.