Juventus’a 10 puan silme cezası

FIGC internet sitesinden yapılan açıklamada, Federal Spor Hakimi, usulsüz sermaye kazancı ve oyuncuların transfer değerlerinin yanlış beyanı gibi mali yolsuzluklardan adli soruşturmaya dahil olan Juventus aleyhindeki dosyayı, talebi üzerine yeniden değerlendirdi. İtalya Ulusal Olimpiyat Komitesi ( CONI) ve Juventus kulübü, mevcut futbol sezonundan elenme için 10 puanlık bir ceza verildiğini belirterek.

Spor hakimi, spor avukatının Juventus eski başkan yardımcısı Pavel Nedved ve diğer 6 teknik direktör için talep ettiği 8 aylık hak mahrumiyetini kabul etmedi ve bu isimler beraat etti.

Bu FIGC kararının ardından Serie A puan durumu da güncellendi.Penaltı kararı öncesinde 69 puanla 2. sırada yer alan Juventus, 10 puanlık eleme cezası ile 59 puanla 7. sırada tamamladı.

Bu kararla Juventus’un ligi gelecek yıl UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanacak pozisyonda bitirmesi zor oldu.

FIGC Spor savcılığı, duruşmanın gündüz bölümünde Juventus kulübünden 11 puan ceza istedi.

Juventus Kulübü’nden alınan 10 puan iptal cezasına ilişkin yapılan basın açıklamasında, cezanın temyize gittiği ve gerekçeli kararın beklendiği kaydedildi.


Juventus’un baş ağrısı ‘Prisma’ soruşturması

Torino Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Mayıs 2021’de başlattığı ve Juventus’un 2019-2020 ve 2020-2021 dönemlerine ait mali tablolarının incelendiği “Prisma” adlı soruşturma kapsamında, kulübün Milano’nun Torino kentindeki ofislerinde aramalar yapıldı. Kasım 2021 ve Mart 2022’de Roma.

Bahsi geçen dönemde Juventus kulübünde bulunan teknik direktörler ve oyuncular Paulo Dybala, Alex Sandro ve Federico Bernardeschi de soruşturma kapsamında kendilerine danışıldığını ifade etti.

Soruşturmayı yürüten savcıların, kulübün 2019-2021 dönemi mali hesaplarında, özellikle transfer ve oyuncu maaşlarında haksız kazanç, eksik veya yanlış beyan gibi mali usulsüzlükler tespit ettiği basına yansıdı.

Başsavcılık soruşturmasının Ekim 2022’de tamamlanmasının yanı sıra dönemin kulüp başkanı Andrea Agnelli ve yönetimi, kulübün çıkarlarını korumak için 28 Kasım 2022’de istifa ettiğini açıkladı.

UEFA ayrıca 1 Aralık 2022’de Juventus hakkında finansal fair play ve kulüp lisanslama kurallarının olası ihlalleri nedeniyle soruşturma başlatmaya karar verdi.

İtalya Futbol Federasyonu (FIGC), Torino Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturmalarının derinleşmesi nedeniyle, daha önce Mayıs 2022’de kapattığı Juventus ve 8 kulüp için 22 Aralık’ta suistimal edilen sermaye kazançları ve transfer değerlerine ilişkin soruşturmayı yeniden başlattı. 2022 olduğu gerçeğinden yola çıkarak yeni bilgiler ortaya çıktı. .


Juventus’a Ocak ayında verilen 15 sayılık ceza Nisan ayında tersine döndü.

FIGC Spor Hakemi, soruşturmaların sonucunun ardından 20 Ocak’ta 8 kulübü akladı ve Juventus’u 15 puana mahkum etti. Şu anda Tottenham Hotspur’da görev yapan Juventus’un eski sportif direktörü Fabio Paratici 30 ay, eski başkan Andrea Agnelli 24 ay, eski teknik direktör Maurizio Arrivabene 24 ay, Pavel Nedved 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Juventus’un bu yaptırıma muhalefetini tartışan İtalyan Ulusal Olimpiyat Komitesi (CONI) Tahkim Kurulu, 20 Nisan’da 15 puanlık kesinti cezasını iptal etti ve incelenmek üzere FIGC’ye geri gönderdi.

Yoruma kapalı.