Johnson & Johnson talk pudrasının satışına son veriyor

12 Ağustos 2022, 12:15 +03

Güncelleme 8 saat ilkin

Peter Hoskins | Iktisat Muhabiri

Johnson's bebek pudrası

Kaynak, Reuters

Johnson & Johnson (J&J) şirketi gelecek yıldan itibaren dünya genelinde ana maddesi talk olan bebek pudrası üretimi ve satışına son veriyor. Onun yerine bebek pudralarını tamamen mısır nişastasıyla hayata geçirmeye geçiyor.

Bu izahat, firmanın bu ürünü ABD’deki satışını durdurmasından iki yıl sonrasında geldi.

Talk pudrasına asbest karıştığını ve yumurtalık kanserine yol açtığını iddia eden on binlerce hanım J&J’e dava açmıştı.

Fakat şirket onlarca senedir sürdürülen bağımsız araştırmalara gore ürünün güvenli olduğu iddiasını sürdürüyor.

Şirket tarafınca meydana getirilen son açıklamada “Dünya genelinde yaptığımız ürün değerlendirmesinin bir parçası olarak, bebek pudrasında tamamen mısır nişastasına dayalı ürünlere geçme yönünde ticari bir karar aldık” deniyor.

Şirket mısır nişastasından meydana getirilen bebek pudrasının halen dünyanın birçok ülkesinde satılmakta bulunduğunu da ekledi.

Buna karşılık J&J, talk ile meydana getirilen bebek pudrasının güvenli olduğunda ısrarlı bulunduğunu altını çizdi:

“Dünyanın dört bir yanında uzmanların onlarca senedir sürdürdüğü bağımsız bilimsel çalışmalarda vardığı, talk ile meydana getirilen Johnson’s bebek pudrasının güvenli olduğu, asbest içermediği ve kansere yol açmadığı tespitlerinin tamamen arkasındayız.”

Şirket, 2020 senesinde ABD ve Kanada’da, oluşturulan davalar ve ürünün güvenliği mevzusundaki ‘yanlış bilgilendirmeler’ yüzünden talebin azalması sebebiyle talka dayalı bebek pudrası satışını durdurmuş, sadece dünyanın öteki yerlerinde satışı sürdürme sonucu almıştı.

İddialar neye dayanıyor?

Bebek pudrasında kullanılan talk, belli alanlarda yer altından çıkarılan bir madde ve çıkarıldığı damarlar kansere neden olan asbest maddesinin de bulunmuş olduğu bölgelere yakın.

2018 senesinde Reuters haber ajansı tarafınca yürütülen bir araştırma sonucunda, J&J’in, onlarca yıl talk ürünlerine asbest karıştığından haberdar olduğu öne sürülmüştü.

Reuters’ın araştırmasına gore, firmanın iç kayıtları, gözlem tanıklıkları ve öteki kanıtlar, J&J’in 1971 ile 2000’lerin ilk yılları aralığında kullandığı ham talk ve işlenmiş pudrada meydana getirilen testlerde ara sıra minik miktarlarda asbest çıktığını gösteriyor.

Asbest kirlenmesi kanıtı olarak mahkemelere ve Kurultay üyelerine sunulan belgeler ve medyada yer edinen haberlere rağmen şirket iddiaları hep reddetti.

2021 yılının Ekim ayında J&J talk mevzusundaki iddialarla uğraşması amacıyla LTL Management adlı bir bağlı şirket kurdu. Fakat bu şirket kısa süre sonrasında iflasını duyuru etti ve bu da halen devam eden tazminat davalarını durdurmuş oldu.

İflasını duyuru etmeden ilkin firmanın sonuçlanan davalarda ve mahkeme dışı anlaşmalarda ödemesi ihtiyaç duyulan tazminatlar 3,5 milyar dolara ulaşmıştı.

Bunlar içinde şirkete dava açan 22 hanıma verilmesine hükmedilen milyarlarca dolarlık tazminatlar da var.

Nisan ayında hissedarlardan gelen talk bebek pudrasının satışının dünya genelinde durdurulması önerisi reddedilmişti.

Johnson’s bebek pudrası 130 senedir satılan ve firmanın “aile dostu” imajının sembolü haline gelen bir üründü.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom