Japonya, Sudan’daki vatandaşlarını tahliye etti

Paramiliter Hızlı Destek Güçleri (RSF) ile ordu arasında 15 Nisan’da Sudan’da başlayan çatışmalar nedeniyle yabancı uyrukluların ülkeden tahliyesi devam ediyor.

İki taraf arasında 72 saatlik ateşkes ilan edilirken, Japon hükümeti de bölgedeki vatandaşlarının durumuna ilişkin açıklama yaptı. Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Sudan’ı terk etmek isteyen tüm Japon vatandaşlarının ülkeden tahliye edildiğini duyurdu. 45 Japon uyruklu ve ailelerinin Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (QSD) uçağıyla ülkeyi terk ettiği bilgisini paylaşan Kişida, diğer 8 kişinin Fransa ve uluslararası kuruluşların yardımıyla tahliye edildiğini söyledi. Kishida, ilgili hükümetlerle işbirliği içinde Sudan’da kalan Japon vatandaşlarına destek sağlamak ve güvenliklerini sağlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını vurguladı.

Japonya Dışişleri Bakanlığı, Sudan’daki büyükelçiliğin geçici olarak kapatıldığını duyurdu.

HÜKÜMET TAHLİYE KARARI VAR

Sudan’da RSF ile ordu arasında çıkan çatışmalarda en az 420 kişi hayatını kaybetti. Bölgede güvenlik endişelerini artıran gelişmelerin ardından birçok ülke vatandaşlarını tahliye edeceğini açıkladı. Japonya Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno geçen hafta hükümetin Sudan’da yaşayan vatandaşlarını tahliye etmek için Japon Öz Savunma Kuvvetlerini göndereceğini duyurdu.

Öte yandan Sudan’da 60 civarında Japon uyruklu olduğu iddia edildi.

Yoruma kapalı.