Japonya, Rusya ve Çin’in Asya’daki askeri iş birliğinden endişe duyuyor

Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi Yoshimasa, İsveç’in başkenti Stockholm’de Hint-Pasifik dışişleri bakanlarını bir araya getiren zirvede Rusya ve Çin’in bölgedeki faaliyetlerine tepki gösterdi. Rusya ve Çin’in Asya’daki askeri işbirliğinden endişe duyduğunu belirten Hayaşi, Rusya-Ukrayna krizinin Avrupa’nın güvenliğinin Hint-Pasifik’in güvenliğinden ayrılamayacağını gösterdiğini savundu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının uluslararası düzenin temellerini sarstığını belirten Hayaşi, bu savaşın uluslararası toplumdan ortak bir yanıtla karşılanması gerektiğini söyledi. Hayashi, “Aksi takdirde, diğer bölgelerde benzer zorluklar ortaya çıkacak ve barışımızın ve refahımızın temelini oluşturan mevcut düzen temelden alt üst olabilir.” dedi. dedi.

Japon bakan, Çin’in Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi’ndeki statükoyu tek taraflı olarak değiştirme girişimlerini sürdürdüğünü ve Tayvan Boğazı’ndaki askeri faaliyetlerini artırdığını kaydetti. Hayashi, “Ayrıca Çin ve Rusya, Japonya yakınlarında ortak bombardıman uçuşları ve ortak deniz tatbikatları da dahil olmak üzere (bölgedeki) askeri işbirliklerini güçlendiriyor” dedi. dedi. Kuzey Kore’nin “benzeri görülmemiş sıklıkta ve tarzda” balistik füze denemeleri yaptığını hatırlatan Hayashi, bu testlerle bölgede “provokasyonların yoğunlaştığı” uyarısında bulundu.

Yoruma kapalı.