Japonya, 2023 G7 Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak

Japonya, 2023 G7 Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak – Son Dakika Dünya Haberleri

Japonya, 2023 G7 Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, 2023 senesinde yapılacak G7 Zirvesi’nin 19-21 Mayıs tarihleri içinde Hiroshima’da gerçekleştirileceğini deklare etti. Bu yılki G7 Zirvesi’ne katılmak suretiyle bulunmuş olduğu Almanya’da izahat icra eden Başbakan Kishida, gelecek yılki toplantıya atıfta bulunarak, “Zirveyi, G7 liderlerinin Hiroshima’da yaşanmış olan nükleer tabanca felaketinin asla tekrarlanmaması mevzusunda kuvvetli bir kararlılık göstermesi için bir vesile haline getirmek isterim” ifadelerini kullandı.

Gelecek yıl düzenlenecek zirvenin evrensel değerlere ve kurallara dayalı yeni bir seviye oluşturma çabalarına öncülük edeceğine inandığını belirten Kishida, atom bombası sebebiyle ziyan olan Hiroshima şehrinin barışa yönelik çabalara öncülük etmede simgesel bir ehemmiyet taşıdığını beyan etti.

Gelecek yıl düzenlenecek olan G7 Zirvesi, 2016’da Japonya’nın Mie Eyaleti’nde meydana gelen son toplantının arkasından ülkede meydana getirilen 7’inci zirve olacak. İngiltere, Fransa ve ABD dahil 3 nükleer gücün yanı sıra Kanada, Almanya, İtalya, Japonya ve Avrupa Birliği liderleri dünya gündemini Hiroshima’da ele alacak.

G7, iklim, enerji ve açlıkla mücadelede işbirliğini arttıracak

G7, iklim, enerji ve açlıkla mücadelede işbirliğini arttıracak

Yoruma kapalı.

seo paket