İtalya’da sellerde 10 kişi öldü: 2-3 saatte 6 aylık yağış

16 Eylül 2022

Övgü Pınar | Roma

(*6*)(*10*)

İtalya

Kaynak, Getty Images

İtalya’nın doğusundaki Marche bölgesinde aşırı yağışların yol açmış olduğu sellerde 10 kişi yaşamını yitirdi. Uzmanlar aşırı yağışların iklim değişikliğiyle bağlantılı olağan dışı bir meteorolojik vaka bulunduğunu vurguluyor.

Perşembe günü etkili olan aşırı yağışlar Ancona şehri ve çevresinde büyük yıkıma yol açtı. Gece süresince onlarca kişi mahsur kaldıkları bina çatıları ve ağaç tepelerinden kurtarılırken sabah saatlerinde 10 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı haberi geldi.

Hipotermi ve yaralanmalar sebebiyle ortalama 50 kişi hastanelere kaldırıldı. Mahalli yetkililer 2’si çocuk 4 kişinin de halen yitik bulunduğunu bildiriyor.

Selden etkilenen Castelleone di Suasa nahiyesinin Belediye Başkanı Carlo Manfredi, bölgedeki durumu ‘’kıyamet şeklinde’’ diye özetledi.

Marche bölgesi Sivil Müdafa Müdürü Stefano Stefoni, dün meydana gelen yağışların olağan dışı halde yoğun bulunduğunu belirterek ‘’2-3 saat içinde, normalde bölgeye bir yılda düşen yağışın yarısına denk gelen 420 mm yağış gerçekleşti’’ dedi.

Sassoferrato Belediye Başkanı Maurizio Greci ise sel felaketi öncesinde yalnızca düşük seviyede bir yağmur ve rüzgar uyarısı geldiğini, böylesine olağan dışı bir vakası beklemediklerini söylemiş oldu.

‘Fena hava değil iklim krizi’

Ulusal meteoroloji ajansı Italia Meteo’nun direktörü Carlo Cacciamani, Marche’deki sellerde iklim değişikliğinin büyük rol oynadığını ve bu şeklinde vakaları öngörmenin güç bulunduğunu belirtti.

RaiNews24 kanalına konuşan Cacciamani, iklim değişikliği sebebiyle bu şeklinde sıradışı meteorolojik olayların sıklığı ve yıkıcılığının arttığını söylemiş oldu, bunu antroposen dönemin bir özelliği olarak tanımladı.

Çevre eylemcileri ise iklim krizini görmezden gelen siyasetçileri suçladı. Fridays for Future Italia hareketi sel görüntülerini toplumsal medyada paylaşarak ‘’Bunun adı fena hava değil İKLİM KRİZİ’’ dedi.

İtalya’da 25 Eylül’deki seçimler öncesinde çevre ve iklim meselelerinin yeterince gündeme gelmemesinden ve enerji krizine çözüm formüllerinden yakınma eden grup, ‘’İklim krizini görmezden gelen, kömür santrallerini tekrardan açan, doğalgaz boru hatları inşa eden bir siyaset var. Bir de gerçekler var’’ diye yazdı.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom