İtalya’da kuraklık: 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bomba bulundu

bomba

Kaynak, Reuters

bir saat ilkin

İtalya’da aşırı kuraklık sebebiyle çekilen Po Nehri’nde İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir bomba ortaya çıktı.

450 kilogramlık patlamamış bomba bir balıkçı tarafınca bulundu.

İtalya’da son 70 senenin en şiddetli kuraklığı, 650 kilometre uzunluğundaki nehrin büyük kısmının kurumasına niçin oldu.

Olağandışı sıcak hava ve azca yağış sebebiyle İtalya’nın kuzeyinde su sıkıntısı yaşanıyor ve iklim değişikliğinin tesirleri mevzusunda endişeler artıyor.

İtalyan askeri yetkilileri, Temmuz ayında Lombardiya’nın Borgo Virgilio köyü civarlarında bulunan bombanın 240 kilogram. patlayıcı içerdiğini söylemiş oldu.

Ordu yetkilisi Albay Marco Nasi Reuters haber ajansına yapmış olduğu açıklamada “Bomba Po nehri kıyısında balıkçılar tarafınca bulundu” dedi.

Bomba imha uzmanlarının Pazar günü kontrollü patlamayı güvenli bir halde gerçekleştirebilmeleri için ortalama 3.000 bölge sakini tahliye edildi.

Bölgede hava sahası ve dere trafiği de kısa bir süreliğine kapatıldı.

İtalya’nın en uzun nehri olan Po, güneybatı Alpler’den Adriyatik Denizi’ne dökülüyor. Sadece uydu görüntüleri aşırı kuraklık sebebiyle dere yatağında kurumuş alanların genişlediğini gösteriyor.

İtalyan yetkililer geçen ay, ülkenin tarımsal alanlarının ortalama üçte birini sulayan Po nehri civarındaki bölgeler için muhteşem hal duyuru etti.

Dere akışının son aylarda ısı ve yağış azlığı sebebiyle zayıflaması yüzünden Po Vadisi’ndeki çiftçiler tuzlu deniz suyunun nehire sızarak ekinleri yok ettiğini söylüyor.

450 kg ağırlığındaki bomba kontrollü bir şekilde patlatıldı

Kaynak, İTALYA ORDUSU

Fransa’da kuraklığa karşı kriz ekibi

Fransa’da hükümet 100’den fazla belediyenin içme suyu sıkıntısı çekmesine yol açan zamanı kuraklıkla savaşım etmek suretiyle bir kriz ekibi oluşturdu.

Başbakanlık ofisi, bunun Fransa’nın kayıtlara geçen en fena kuraklığı bulunduğunu söylemiş oldu. Su kullanımı 93 bölgede kısıtlanırken bazı bölgelere tankerlerle su taşınıyor.

Kuraklık koşulların en azından önümüzdeki iki hafta süresince devam etmesi planlanıyor.

AFP haber ajansının bildirdiğine gore devlet enerji şirketi EDF, nehirlerin kafi soğutma sağlayamaması sebebiyle bazı nükleer enerji santrallerinde üretimi azaltmak mecburiyetinde bırakıldı.

Fransa’nın neredeyse tamamını etkileyen kuraklığın tarımsal üretimde verimi düşürerek Ukrayna’daki savaştan kaynaklı besin krizini daha da ağırlaştırmasından korkuluyor.

İngiltere’nin güneyinde su sıkıntısı ikazları ve Hollanda’da ulusal çapta su kıtlığı önlemleri duyuru edilirken, Polonya’da da ülkenin en büyük dere Vistül de dahil olmak suretiyle su seviyesinin üstün dereceli seviyelere düşmesi üstüne dere suyu kullanımına sınırlama getirildi. Varşova’da düşük su seviyesi sebebiyle Vistül’de feribot seferleri geçen ay yedi gün süresince iptal edildi.

İsviçre’de Alpler’deki Obwalden bölgesinde derelerin kuruması sebebiyle askeri araçlarla sığır sürüleri için gölden su taşındı.

Fransa'nın güneyinde bazı nehirler kurudu

Kaynak, EPA

‘Kuraklık Avrupa’da olağan hale gelebilir’

Bilim adamları, Avrupa’yı etkileyen kuraklık sebebiyle yaşanmış olan su sıkıntısını, kısmen iklim değişikliğinden kaynaklı ısı artışı ve kış ve ilkbahar mevsimlerinde olağandışı azca yağış düşmesine bağlıyor.

Araştırmacılar, yazları kuraklığın batı Avrupa’da olağan hale gelebileceğine inanıyor.

Financial Times’a konuşan ETH Zürih Üniversitesi’nden profesör Sonia Seneviratne’ye gore, “İnsan etkinliğinden kaynaklı iklim değişikliği olmasaydı her 10 yılda bir yaşanacak olan aşırı sıcak hava vakaları şimdi 10 yılda üç kez yaşanıyor” dedi. “On yıl içinde her iki yazdan birinin bu şekilde geçmesi mümkün ve karbon salımını durdurmazsak bu durum daha da kötüleşecek”. 

Avrupa Birliği Kuraklık Gözlemevi’nin son değerlendirmesi, 10 Temmuz’a kadar olan dönemde AB topraklarının yüzde 13’ünün şiddetli “alarm” koşullarında, yüzde 45’inin ise “uyarı” bölgesinde bulunduğunu ve kuraklığın o tarihten bu yana daha da kötüleştiğini gösteriyor.

Yoruma kapalı.

seo paket