İtalya’da enerji tasarrufu planı: Kalorifer sıcaklığı düşürülecek, halka ‘Duş süresini kısa tutun’ çağrısı yapılacak

7 Eylül 2022, 12:08 +03

Güncelleme 7 Eylül 2022, 12:24 +03

Övgü Pınar | Roma

Termostat

Kaynak, AFP

İtalya’da güz ve kış aylarında enerji krizini hafifletebilmek amaçlı bir önlem paketi hazırlandı. Pakette kaloriferlerin sıcaklığının düşürülmesi ve vatandaşlardan kısa duşlar almalarının istenmesi benzer biçimde önlemler içeriyor.

Ekolojik Dönüşüm Bakanı’nın imzaladığı kararnameyle Eylül sonundan itibaren ‘’en fena senaryoya’’ hazırlıklı olabilmek amacıyla bir takım tedbire başvurulacak.

Bu çerçevede, hastaneler benzer biçimde duyarlı kurumlar haricinde merkezi ısıtma kısıtlanacak. Isıtma periyodu normalden 8 gün geç başlatılıp 7 erken bitirilerek 15 günlük tutum sağlanacak. Ek olarak kaloriferler 1 aşama daha düşük ısıda ve günde bir saat daha azca çalıştırılacak.

İtalya hükümeti bu tedbirlerle 5,3 milyar küp gaz tasarrufu hedefleniyor.

Bu mecburi tedbirlere ek olarak vatandaşlara yönelik bilinçlendirme kampanyalarıyla enerji tasarrufunun daha da artırılması planlanıyor. Halktan daha düşük dereceli suyla ve daha kısa duş almaları, kullanmadıkları elektronik cihazların fişini çekmeleri, çamaşır ve bulaşık makinelerini sadece tam dolunca çalıştırmaları benzer biçimde taleplerde bulunulacak.

Bakanlık sonucunda, ‘’Gelecek kış süresince Rusya’dan enerji akışının tamamen kesilmesi ihtimalinin yaratacağı riskleri azaltmak ve Avrupa’dan gelen enerji tüketimini azaltma taleplerine cevap vermek amacıyla şimdiden ulusal gaz tüketimini sınırlandırmaya yönelik tedbirler almak uygun olacaktır’’ denildi.

‘Haklı dava için fedakarlık’

Ekolojik Dönüşüm Bakanı Roberto Cingolani, İtalyanların ”haklı bir dava için küçük fedakarlıklar yapacağından” güvenli bulunduğunu söylemiş oldu. Cingolani yeni önlem paketiyle ilgili bugün Corriere della Sera gazetesinde piyasaya sürülen söyleşisinde, ‘’Planımız acımasız değil, büyük fedakarlıklar dayatmıyor. İtalyanlar oldukca kuvvetli bir halk, zalim bir savaşın yol açmış olduğu güçlüklerin önemini anladılar’’ dedi.

Bakan Cingolani, İtalya’nın 2024 sonuna kadar Rusya’ya gaz bağımlılığından kurtulacağını da söylemiş oldu.

Rusya’dan enerji ithalatı açısından Avrupa’nın önde gelen ülkeleri içinde yer edinen İtalya, Ukrayna işgali sonrası bu ithalatı düşürmek amaçlı adımlar atmaya başlamıştı. Başbakan Mario Draghi, geçen yıl gaz ithalatının yüzde 40’ını Rusya’dan yaparken, Temmuz 2022 itibariyle bu oranın yüzde 25’e düşürüldüğünü açıklamıştı. İtalya basınına bakılırsa bu oran yüzde 18 seviyesine kadar düşmüş durumda.

İtalya hükümeti, Rus gazına bağımlılıktan kurtulmak için ilk olarak alternatif tedarikçi arayışına girmiş ve başta Cezayir olmak suretiyle başka ülkelerden satın alımları artırmıştı.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom