İtalya’da 6 boyunca ülke genelinde OHAL ilan edildi

Son dönemde Akdeniz’i geçerek İtalya’ya gelen düzensiz göçmen sayısındaki hızlı artış, Başbakan Giorgia Meloni liderliğindeki sağcı koalisyon hükümetini yeni adımlar atmaya yöneltti.

Başbakan Meloni, Bakanlar Kurulu’nun ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Göç akımlarının yönetiminin daha etkili ve hızlı bir şekilde yanıt verebilmesi için göç konusunda olağanüstü hal kabul ettik” dedi. ifadesini kullandı.

ACİL TEDBİRLER İÇİN ACİL DURUM KARARI

Başbakan’ın Bakanlar Kurulu’ndan sonra yayınladığı yazılı tebliğde, İtalya’ya yönelik göç akımlarının yoğunluğu ve ilk kabul merkezlerindeki aşırı kalabalık ile iltica şartlarını taşımayanların geri dönüşüne ilişkin verilerin incelendiği, Hem göçmen kabul merkezlerinin ihtiyaçları için, hem de göçmen girişlerinin önümüzdeki aylarda daha da artacağı tahminleri için, diğer olağanüstü hallerin uygulanması için ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildiği belirtildi. miktar.

Ülkedeki düzensiz göç akımlarının yönetimi için olağanüstü halin 6 ay süreceği ve acil durumlar için 5 milyon avroluk kaynak ayrıldığı bildirildi.

Meloni liderliğindeki sağcı koalisyon hükümeti, bu yılın başlarında kanun hükmünde kararname olarak yürürlüğe giren bir başka düzenleme ile Avrupa merkezli sivil toplum kuruluşlarına ait gemilerin denizde kurtarma operasyonları yapma faaliyetlerini kısıtlamıştı.

İTALYA’DA GÖÇ

Bu arada, Kuzey Afrika üzerinden İtalya’ya düzensiz göç akışı devam ediyor.

İtalyan basınında yer alan bilgilere göre, İtalyan Sahil Güvenlik ekipleri 7-11 Nisan tarihlerinde çeşitli operasyonlarda denizde yaklaşık 2 bin düzensiz göçmeni kurtardı. Sicilya açıklarında 800 göçmeni taşıyan balıkçı teknesini kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre 1 Ocak-11 Nisan tarihleri ​​arasında Akdeniz’i geçerek İtalya’ya gelen düzensiz göçmen sayısı 31 bin 292 oldu. Geçen yılın aynı döneminde İtalya’ya 7 bin 928 düzensiz göçmen geldi.

Yoruma kapalı.

seo paket