İsveç ve Finlandiya'ya NATO yolu açıldı…Rusya'dan ilk açıklama!

İsveç ve Finlandiya’ya NATO yolu açıldı…Rusya’dan ilk izahat! – Dünyadan Haberler

İsveç ve Finlandiya'ya NATO yolu açıldı...Rusya'dan ilk açıklama!

Dün akşam Türkiye-İsveç-Finlandiya tarafınca imzalanan Ortak Memorandum’da “Finlandiya ve İsveç’in PYD/YPG ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacağı” üstünde antak kalma sağlandı.

İki ülke terörle mücadelede Türkiye ile tam dayanışma ve ortaklık ile tabanca ambargosu olmayacağı garantisi verdiler. Türkiye de iki ülkenin üyeliği önündeki engelleri kaldırdı.

İsveç ve Finlandiya’ya NATO üyeliği yolunun açılması sonrası Rusya’dan ilk izahat Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov’dan geldi.

NATO RUSYA’YI KONTROL ALTINA ALMAYA ÇALIŞIYOR

Özgürlük’te yer edinen habere gore Moskova’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ryabkov NATO’nun Rusya’yı denetim altına almaya çalıştığını iddia ederek “Madrid’de meydana gelen zirve birliğin agresif Rusya politikasını bir kez daha kanıtladı.” ifadelerini kullandı.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİĞİ İSTİKRARSIZLĞA NEDEN OLACAK

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği durumu daha fena hale getireceğini öne devam eden Rus politikacı, “Şimal Atlantik ittifakının genişlemesinin internasyonal ilişkilerde tamamen istikrarsızlaştırıcı bir unsur bulunduğunu düşünüyoruz” dedi.

RUSYA DAHA ÖNCE DE UYARMIŞTI

Rusya iki ülkenin NATO’ya iştirak etmesi durumunda Moskova’nın kendi önlemlerini alacağını onlarca kere kez duyurmuştu.

Hatta Rus milletvekili Vladimir Dzhabarov, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının ‘korkulu bir trajedi’ olacağını belirterek tehditler savurmuştu.

Finlandiya’nın NATO’ya iştirak etmesi durumunda Rusya’nın ‘meşru hedefi’ olacağını belirten milletvekili ‘Finlandiya bu hamlesi ile ülkelerinin yok edilmesini güvence altına alır’ demişti.

NATO Zirvesi'nde aile fotoğrafı... Madrid’de tarihi görüşme!

NATO Zirvesi’nde aile fotoğrafı… Madrid’de tarihi görüşme!

Yoruma kapalı.