İsveç Başbakanı Kristersson Başkan Erdoğan’a mektup gönderdi

Aftonbladet gazetesi, Kristersson’un ülkesinin Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile Başkan Erdoğan’a dün bir mektup gönderdiğini duyurdu.

Mektupta Kristersson’un, “Ümit ederim kısa süre içinde sizinle NATO mevzusunda detaylı bir görüşme yapabiliriz. Size uygun olur olmaz Ankara’ya gelmeye hazırız.” ifadesini kullandığı açıklandı.

Mektupta Türkiye’nin endişelerini ciddiye aldıklarını aktaran Kristersson’un “Türkiye’nin güvenlik sorunlarını oldukca ciddiye alıyoruz ve terör örgütü PKK ve öteki terör örgütleri ve bunların kollarından gelen tehditler de dahil olmak suretiyle terörün tüm şekil ve tezahürleriyle mücadelede iş birliği yapmak istiyoruz.” ifadelerine yer verdiği aktarıldı.

Başkan Erdoğan, bugün yapmış olduğu açıklamada, “İsveç’in yeni başbakanı buluşma talebinde bulunmuş oldu. Arkadaşlarımıza ‘Buluşma verin, gelsin’ dedim. Devletimizde kendisiyle bu mevzuları da görüşürüz. Bizim bu noktadaki düşüncemiz değişmedi. Bu tür cezai müeyyidelere çarptırılmış olan bu teröristleri bunların yakalayıp bizlere vermeleri lazım. Bunlar bizlere verilmediği sürece parlamento aşamasında bu iş yürümez. Şu andaki yeni Başbakan’ın yaklaşım seçimi, terörle ve teröristlerle mücadeleden yanadır.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yoruma kapalı.