İşte Batı’nın vicdansızlığı! Göçmenler ile elitler arasında ayrımcılık

TRAJEDİNİN MEDYADAKİ YERİ VE AYRINTILI KAYNAK KARŞILAŞTIRMASI

Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Yunanistan’ın göçmenleri kurtarma konusundaki sorumluluklarını yerine getirip getirmediğine ilişkin soruşturma talebine atıfta bulunan Dr. Marc Owen Jones, “İki olayla ilgili tüm kaynakları bildiğimi iddia edemem, ancak iki şey gerekli görünüyor. Yardım için ayrılan kaynakların karşılaştırılması” dedi. çabalar” görüşünü paylaştı.

Bazı kuruluşların iki olayla ilgili haber sayıları karşılaştırıldığında, ölen göçmenlerle ilgili haberlerin az olduğu, kayıp denizaltıyla ilgili haberlerin ise yüzlerle ifade edildiği görüldü.

ABD, Wayne State Üniversitesi’nde Hukuk Doçenti. Khaled Beydoun tweet attı, “Ana akım medya, 500’den fazlası kayıp olan ‘koyu tenli’ mültecilerden çok, Titanik’i görmek için 300.000 dolar ödeyen ‘beyaz milyonerleri’ bulmakla ilgileniyor.” sözlerini söyledi.

Benzer şekilde, iki olayla ilgili olarak ‘YouTube’ gibi sosyal medya platformlarında medya tarafından paylaşılan video sayısı karşılaştırıldığında, denizaltının kaybolmasının daha geniş yer tuttuğu görüldü.

Sosyal medya kullanıcıları da ülkelerin denizaltıdaki iş adamlarını kurtarmak için çok fazla kaynak ve çaba ayırdığını ancak aynı çabanın yardım bekleyen göçmenler için görülmediğini fark etti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü direktörü Kenneth Roth, bir Twitter gönderisinde eşitsizliği eleştirerek, “Titanik denizaltısındaki beş kişiyi kurtarmak için gösterilen büyük çaba ile Yunan Sahil Güvenlik’in yüzlerce göçmeni kurtarmak için gösterdiği acıklı çaba arasında büyük bir fark var” dedi. batmadan hemen önce tehlikeli olduğu aşikar olan gemilerinden. Şaşıran tek kişi ben miyim?” soruyu sordu

Gazeteci Heidi Moore, sosyal medya paylaşımında göçmenleri kurtarma çabalarında kaynak eksikliğine dikkat çekerek, “Messinili göçmenlerin felaketinde tekneyi veya gemideki insanları kurtarmak için hiçbir hükümetin kaynak göndermediğini söylemeye gerek yok. bu hafta Yunanistan kıyılarında meydana gelen olay”. dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Avrupa ve Orta Asya’dan sorumlu müdür yardımcısı Judith Sunderland, Twitter’da yüzlerce kişinin kayıp olduğunu paylaşarak, “Siyasetçilerin klişeleri bir kenara atmasına veya bahaneler üretmesine ihtiyacımız yok. Bu korkunç enkazla ilgili paha biçilemez tek şey resmi arama kurtarma faaliyetlerinin ön cephesidir ve cephesidir” ifadesini kullandı.

Yoruma kapalı.