İsrail’de Savunma Bakanı Gallant’ın görevden alınması ülkeyi karıştırdı: Halk sokaklara döküldü

ALTERNATİF TASLAK DA REDDEDİLDİ

Başkan Isaac Herzog’un sunduğu ve tarafları “iç savaşa” karşı uyaran alternatif yasa tasarısı da hükümet tarafından reddedildi.

Savaş pilotları, denizaltı subayları, siber güvenlik uzmanları ve özel kuvvetler gibi birliklere bağlı binlerce İsrail yedek askeri, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini uygulaması halinde görevlerine devam etmeyeceklerini ve eğitimlere katılmayacağını açıkladı.

İsrail’de yerli ve yabancı istihbarat teşkilatları ve diğer güvenlik kurumlarının çalışanları da hükümetin yargı düzenlemelerine itirazlarını açıkladılar.

Süregelen tartışmalara ve tepkilere rağmen, “yargı reformu” kapsamında “Başbakan’ın görevden alınmasını zorlaştıran” yasa tasarısı 23 Mart’ta TBMM’de onaylandı.

Yarın Meclis’e sevk edilmesi beklenen yasa tasarısı, hükümetin Yüksek Mahkeme üyelerinin atanmasında söz sahibi olması ve böylece Yüksek Mahkeme Başkanı’nı atamasını sağlıyor.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon, Gallant ve yargı düzenlemesine karşı çıkan diğer Likud milletvekillerinin hükümete verdikleri desteği çekmeleri halinde, tartışmalı yargı paketini geçirmek için Meclis’te çoğunluğu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Yoruma kapalı.