İsrail’de duvara gizlenmiş 7. yüzyıldan kalma altın sikkeler bulundu

sikkeler

Kaynak, İsrail Eski Eserler Kurumu

15 dakika ilkin

İsrail’de arkeologlar, bir tabiat koruma alanı içinde, duvarda saklanmış, 7. yüzyıldan kalma 44 saf altın sikkenin bulunduğunu duyurdu.

Uzmanların tahminlerine gore, Banias Nehri’ndeki bir alanda bulunan 170 gr ağırlığındaki gömü, 635 senesinde Müslümanların bölgeyi fetihleri esnasında saklandı.

Arkeologlar, sikkelerin bölgedeki Bizans egemenliğinin sonuna ışık tuttuğunu söylüyor.

Bizans İmparatorluğu (Doğu Roma İmparatorluğu), Roma İmparatorluğu’nun yıkılması arkasından, 1453’te Osmanlı İmparatorluğu’na yenilene dek ortalama 1000 yıl yargı sürdü.

Kazı müdürü Yoav Lerer, “Sikkelerin sahibinin cenk tehdidi esnasında, ‘bigün mülkümü geri almak için dönerim’ umuduyla servetini saklamış bulunduğunu anlıyoruz. Şimdi geçmişe bakıldığında ise onun o denli talihli olmadığını görüyoruz” dedi.

İsrailli yetkililer, antik kentteki yerleşim bölgesinde meydana getirilen kazılarda, altın sikkeler haricinde bina kalıntıları, su kanalları, borular ve bronz sikkelerin de ortaya çıkarıldığını söylemiş oldu.

İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan nümismatik (para birimi) uzmanı Dr. Gabriela Bijovsky, sikkelerin bir kısmının İmparator Phocas’a (602-610), sadece çoğunun da halefi Herakleios’a ilişkin bulunduğunu söylemiş oldu.

Sikkelerin bulunmuş olduğu Banias bölgesinin Hristiyan kültüründe ayrı bir yeri var. İsa peygamberin burada havarisi Peter’a “Bu kaya üstüne kilisemi inşa edeceğim” söylediğine inanılıyor.

Sikkeler

Kaynak, İsrail Eski Eserler Kurumu

Yoruma kapalı.

seo paket casibom