İsrail Savunma Bakanı Gallant’ın görevden alınması güvenlik gerekçesi ile ertelendi

İsrail’in tartışmalı yargı reformuna karşı çıkan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden alan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, güvenlik nedeniyle Gallant’ı 26 Mart’ta görevden alma kararını ertelediği bildirildi. Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, “Başbakan Netanyahu, mevcut güvenlik durumu ışığında ileriki bir tarihte savunma bakanı ile ilgili karar verecek” denilerek, güvenlik durumunun niteliğine ilişkin ayrıntı verilmedi. Gallant’ın görevden alındığını açıklamasından bu yana Netanyahu’nun kararı kesinleştirmek için gereken resmi bir görevden alma mektubunu hiçbir zaman sunmadığı iddia edildi.

“İSRAİL VATANDAŞLARININ BİR SAVUNMA BAKANINA İHTİYACI VAR”
İsrail’in eski savunma bakanı Benny Gantz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, güvenlik tehdidi nedeniyle Netanyahu’nun Gallant’ı kovmadığını derhal açıklaması gerektiğini söyledi: “İsrail’in güvenliği bir dizi ya da film için bir duruşma değildir.” İsrail vatandaşlarının atanmış bir Savunma Bakanına ihtiyacı var. Gelecekte değil. Şimdi” dedi.

“İSTİKRARSIZLIK VE BELİRSİZLİK KADAR ZARARLI BİR ŞEY YOKTUR”
İsrail’in eski savunma bakanlarından biri olan Avigdor Liberman, Netanyahu’nun güvenlik durumuyla uğraşmak yerine Gallant’ın ne tür bir özür sunması gerektiğini tartıştığını iddia ederek Netanyahu’yu “ego oyunları oynamakla” suçladı. Liberman, “Güvenlik servislerine, tamamen güvenlik meselelerine odaklanmış olan savunma bakanının kimliğindeki istikrarsızlık ve belirsizlikten daha fazla zarar veren bir şey olamaz.” dedi.

GALLANT, AÇIKLAMALARININ ARDINDAN SERBEST BIRAKILDI
Gallant, yargı reformuna karşı ordu içinde yaygın protestoları hatırlattı ve ulusal güvenliğe yönelik tehlikeyi gerekçe göstererek tartışmalı yargı reformunun askıya alınması çağrısında bulundu. Gallant’ın açıklamasının ardından halk sokaklara döküldü ve tartışmalı yargı reformu günlerce süren protestoların ardından ertelendi.

Yoruma kapalı.