İsrail, Gazze saldırısında çocukları da öldürdüğünü kabul etti

Mezarlık

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

İsrail, Gazze’ye yönelik günler devam eden saldırıların son gününde bir mezarlığı vurduğunu; burada bulunan beş çocuğun saldırıda yaşamını kaybettiğini kabul etti. İsrail ordusu yetkilileri, evlatların ölümü için İslami Cihat örgütünü suçlamış; evlatların örgütün fırlattığı roketler sebebiyle öldüğünü iddia etmişti.

İsrail Müdafa Bakanlığı yetkililerinin İsrail merkezli Haaretz gazetesine yapmış olduğu açıklamaya gore; Felluce mezarlığına yönelik 7 Ağustos’ta düzenlenen saldırıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Soruşturmada, mezarlıktaki beş çocuğun İsrail operasyonunda öldüğü sonucuna ulaşıldı.

Evlatların ölümünün derhal peşinden İsrail ordusu bir izahat yapmış ve ölümler için İslami Cihat örgütünü suçlamıştı. İsrail, 5 Ağustos’un ilk saatlerinde Gazze’deki İslami Cihat hedeflerine yönelik bir operasyon başlattığını duyurmuş; saldırılar 7 Ağustos’ta Mısır arabuluculuğunda varılan ateşkese kadar sürmüştü.

İslami Cihat da İsrail’e roketlerle karşılık vermişti.

İsrail, bu roketlerden birinin Gazze’de bir mezarlığa düştüğünü ve evlatların bu sebeple öldüğünü iddia etmişti.

Soruşturmanın sonucunu üst düzey askeri yetkililer Salı günü İsrail basınına deklare etti.

Yaşamını kaybeden evlatların dördü kuzendi ve dedelerinin mezarı başındaydı. Cemil Necm 4; Cemil İhab Necm 13; Hamid Haydar Necm ve Muhammed Salah Necm de 16 yaşındaydı. 16 yaşındaki kuzenlerin arkadaşı olan gene 16 yaşındaki Nazmi Fayez Abdulhadi Abukarş da onların yanındaydı.

Evlatların bir arkadaşı, mezarlığın güvenli bulunduğunu; evlatların bu sebeple neredeyse her gün dedelerinin mezarının civarlarında zaman geçirdiğini söylemiş oldu. 

Filistin Sıhhat Bakanlığı’na gore İsrail’in üç gün süresince Gazze’ye düzenlemiş olduğu hava saldırılarında 17’si çocuk 49 şahıs yaşamını yitirdi. Minimum 360 şahıs de yaralandı. Bakanlık’a gore ölümler ve yaralanmaların tamamının sebebi İsrail’in hava saldırıları.

İsrail ise Gazzelilerden bir kısmının İslami Cihat örgütünün roketleri sebebiyle yaralandığını korumak için çaba sarfediyor.

Ölen çocukların arkadaşları, mezarları başında arkadaşlarını andı

Kaynak, Getty Images

Ne olmuştu?

İsrail’in 1 Ağustos’ta, işgal altındaki Batı Şeria’da İslami Cihat örgütünün en üst düzey yetkililerinden biri olduğu bildirilen Bassam Saadi’yi Cenin’de tutuklamasıyla beraber bölgede gerginlik tekrardan terfi etti. 

Tutuklamanın peşinden İslami Cihat örgütü karşılık vereceğini deklare etti. Cuma günü İsrail yönetimi, İslami Cihat örgütünün İsrail’i tehdit ettiğini; bu sebeple hava saldırıları düzenlediğini duyurdu. 

İsrail Müdafa Bakanlığı da İslami Cihat’la ilişkilendirilen konumlara hücum düzenlendiğini deklare etti. 

İslami Cihat örgütünün karşılık için fırlattığı roketlerden biri Pazar günü, geçtiğimiz senenin Mayıs ayından bu yana ilk kez Kudüs’e ulaştı.

Ateşkesin sağlanmasının peşinden İsrail askeri sözcüsü Tuğgeneral Ran Kochav, kendilerinin saldırılarında 35 Filistinin öldüğünü, bunların 11’inin İslami Cihat’ın komutanlarının eşleri de dahil, saldırının hedefi olmayan siviller bulunduğunu kabul etti, sivil ve çocuk ölümü haberlerini soruşturacağını ekledi.

Gazze’de etkinlik gösteren en kuvvetli gruplardan önde gelen İslami Cihat, İran tarafınca destekleniyor ve merkezi Suriye’nin başkenti Şam’da bulunuyor.

Yoruma kapalı.

seo paket