İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan, Kur’an-ı Kerim’i yakanlara karşı “cezai tedbirler” alınması çağrısı

İİT’den yapılan yazılı açıklamada, yürütme kurulunun İsveç, Hollanda ve Danimarka’da örgütün Kuran’ın yakılması konusundaki ortak tutumunu ifade etmek için olağanüstü toplandığı kaydedildi.

Açıklamada, görüşmede örgütün alçakça İslamofobi ihlallerinin faillerine karşı alabileceği önlemlerin ele alındığı belirtildi.

Örgütten yapılan açıklamaya göre, toplantıda söz alan İKT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, Avrupa’da aşırı sağcı aktivistlerin yürüttüğü provokatif eylemlerden duyduğu memnuniyetsizliği yineledi.

Taha, “İlgili hükümetler, özellikle bu tür provokasyonlar kendi ülkelerinde aşırı sağcılar tarafından defalarca gerçekleştirildiği için, katı cezai önlemler almalıdır.” dedi. dedi.

Bundan sonra bu tür provokasyonların yaşanmaması için tüm tarafları sert önlemler almaya çağıran Taha, kasten Kuran’ı yaktığını ve Peygamber Efendimiz’i öldürdüğünü söyledi. Peygamber’e hakaretlerin sadece İslamofobik olaylar olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı.

Genel Sekreter Taha, bu eylemlerin sayıları yaklaşık 1,6 milyar olan tüm Müslümanlara doğrudan bir hakaret olduğunu kaydetti.

İSVEÇ VE DANİMARKA’DA KURAN YAKIN

Danimarka’nın aşırı sağcı Sıkı Liderlik partisi lideri Rasmus Paludan, İsveç’in başkenti Stockholm’de 21 Ocak’ta İsveç’teki Stockholm büyükelçiliği önünde Kuran yaktı ve kalabalık polis koruması altında düzenlenen protesto sırasında Paludan’ın yakınına kimsenin yaklaşmasına izin verilmedi. .

Paludan, 27 Ocak’ta Danimarka’da Kopenhag’daki cami ve Türk büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

Hollanda’da Batı’nın İslamlaşmasına karşı Avrupa yurtsever hareketinin (PEGIDA) lideri Edwin Wagensveld, Lahey’de tek başına bir eylemde Kuran’ı yırttı.

Kuran’a yönelik saldırılar Türkiye’nin yanı sıra İsveç, Hollanda ve Danimarka’da birçok ülkede protesto ediliyor.

Yoruma kapalı.